| nelu78 a întrebat:

Cum sa imi calmez gandurile? Uneori simt ca mintea o iau razna si efectiv imi vin in cap tot felul de ganduri si multe. Nu ma refer neaparat la ganduri rele, ci mintea imi este efectiv asaltata.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este ceva normal (si totusi anormal) intalnit peste tot in aceste zile.
Poti sa faci asta, fiind constient de gandurile care iti trec prin cap, fiind constient de fiecare respiratie pe care o ai, de aerul care iti intra si iti iese din plamani. Sunt diverse tehnici pentru a controla gandurile si ma bucur ca ai ajuns sa te intrebi cum big grin. Una dintre ele ar fi meditatia. Si stiu... suna cam ciudat, dar exista si trebuie tratata ca atare. Putem face orice daca avem control asupra gandurilor noastre si intelegem cum functioneaza creierul. Pentru ca acel orice este definit de noi.

Citeste ECKHART TOLLE - "Puterea prezentului", Se gasesti si in format.pdf gratis pe internet. Acolo este explicat foarte usor acest principiu, cu pauze intre paragrafe de constientizare.

Bafta si o zi faina! ^_^

| zurick a răspuns:

Scrie despre ce simți, poți folosi foi sau dacă îți este teamă că vor fi găsite sau pur și simplu te simți incomfortabil, folosește aplicația Diary, are și parolă de acces. La început va părea ciudat, dar vei vedea că te poate ajuta să te descarci și să faci ordine în gânduri.
Desigur, ideal ar fi și să vorbești despre ele cu un specialist.

| Anonima163333 a răspuns:

Scrie-ti toate gandurile :0