| marbinbopeb a întrebat:

Buna! Cum pot face sa arat ca am dreptate sau cum sa arat ca nu e adevarat ce spune o persoana?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar aducand argumente logice si clare, poti sa dovedesti ca spui adevarul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să arăți că ai dreptate, e una. Dacă arăți și dreptatea ta nu este acceptată, nu ai rezolvat nimic.
Să contrazici ceee ce spune o persoană, să aduci dovezi.

| relian a răspuns:

Demonstreaza,arata-i,adu dovezi ca este cum spui tu.La fel de bine respectivul ar putea spune ca el afre dreptate si nu tu,deci este parerea ta contra parerei lui,adica vorbe in vint,atit din partea ta cit si a lui.
Dovezi? Dovezi is si teoretice,cauti pe net,pe un website de asta serios,ori pe wikipedia si cauti acolo subiectul in cauza,citesti, si daca sc rie cum spui tu, ii arati.
Pe wikipedia nu poti scrie nimic, doar daca arati sursele de unde provin, aia verifica daca is date reale, apoi se publica ceva acolo.

Deci cauti websiteuri de astea si arati respectivului.

| Holiday a răspuns:

Nu exista o reteta universal valabila. Depinde in principal de tema controversei, dar si de alti factori atat obiectivi, dar si subiectivi. In plus, obisnuieste-te cu ideea ca unii, orice ai face, tot pe a lor o vor tine.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

După fapte ii vei cunoaste și te vor cunoaște.