| Fundiツ a întrebat:

BUNA! DACA MA AJUTATI FUNDA ESTE A TA! va rog explicati-mi si mie cum sa inteleg sa fac bratari dupa modelul asta cu sageti foarte multi vad ca fac de pe el dar eu nu inteleg care vreti puteti lasa un id pe privat sau sa imi spuna chiar aici mersi mult

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Care model, ca nu apare nimic, nici link, nici foto. Te rog frumos sa raspuzi, pentru ca eu fac bijuterii si ma intereseaza mult subiectul. Te felicit pentru ca ai un hobby asa de frumos. Daca vrei, te pot ajuta cu mici sfaturi, daca facem acelasi tip.

| gigiro a răspuns:

M-am uitat putin.Cu ce fel de margele doresti s-o faci? Aceasta bratara(model) se lucreaza cel mai bine cu 2 ace. Daca vrei amanunte, iti explic, dar spune-mi ce materiale ai tu.Inztr timp ma mai uit la model, ca sa pot sa-ti spun exact cum sa faci.

| gigiro a răspuns:

Ioana, m-am uitat mai bine si am vazut ca de fapt ea se lucreaza pe razboiul de tesut perle.Cred ca nu ai asa ceva, nici eu de altfel.Se poate face si cu doua ace, dar daca nu stapanesti tehnica, nu vei reusi. Mie personal, nu-mi plac aceste bratari tesute, sunt mult prea geometrice. Un razboi de tesut, poti sa-ti improvizezi singura, dintr-o cutie de carton(o cutie de pantofi), dar nu e asa sigur ca o sa reusesti. Eu cred ca poti sa faci aceasta bratara si altfel, dar spune-mi ce materiale ai, sau nu ai inca? Raspunde-mi, ca vreau sa te ajut.

| gigiro a răspuns:

Ioana, tot ce ti-am zis e fals. Aceasta bratara se face cu snururi de ata, dar daca nu cunosti tehnica nodurilor, e foarte greu de facut.Eu am incercat, si nu-mi iese( bineinteles nu acest model). Este o tehnica chinezeasca si trebuie sa ai foarte multa dexteritate.Problema la aceste modele sunt nodurile.Sub model, ai tehnica de efectuare a nodului.Nu e simpla. Dupa cum vezi, toate punctele din desen sunt noduri. Unele sunt simple, altele duble. Pacat, dar nu te pot ajuta, nu e domeniul meu. Eu lucrez mai mult cu margele de nisip, din acelea foarte mici.

| Fundiツ explică:

Scuze am uitat de site uitati asta e : http://www.friendship-bracelets.net/pattern.php?id=21310