| DariusDariusDarius1500 a întrebat:

Buna dimineata! In ce consta meseria ghid de turism? Cum devii ghid de turism? Ca sa lucrezi in Turism este obligatoriu sa stii limba straina? Pentru Gid de Turism Religios este obligatoriu sa stii limba straina?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar cam trebuie macar engleza sa o stii, altfel ce turism faci?

| StoicAnalysis a răspuns:

Trebuie sa ai terminata o facultate sau macar liceul specializat in geografie, sa cunosti limba engleza la perfectie si ceva de baza din alte limbi. Un ghid turistic este practic un om care este platit sa iti arate tie toate locurile turistice dintr-o regiune a continentului sau a lumii, deci geografia ta trebuie sa fie perfecta. Si asta nu-i nimic. Trebuie sa cunosti fiecare tara in parte cu legile, obiceiurile, traditiile si oamenii din ea. De exemplu daca te duci in Arabia Saudita si conduci un grup de oameni care se pupa sau se tin de mana in public, s-ar putea sa iti iei mare amenda sau inchisoare. Trebuie sa fi constient de toate aspectele acelei tari unde duci tu grupul. O sa semnezi sute de acte pentru fiecare persoana din grup, pentru a trece granitele, pentru chestii medicale si alte chestii pentru care ai nevoie sa pleci in alta tara. E destul de mult de munca.