| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! Simt nevoia sa ma confesez cuiva, efectiv, am ajuns la picatura care a umplut paharul, pana si ultimul meu nerv a fost distrus. De cand sunt la liceu, in aproape 3 ani de zile, m-am confruntat cu jigniri, batai de joc. Azi, mi s-au varsat 2 sticle de suc pe haine, din greseala, au spus ei, iar anul trecut m-au udat din cap pana in picioare cu suc, efectiv am mers la diriginta, tot ce mi-a spus a fost "lasati gradinita, nu cred ca a fost chiar asa de rau, daca toata clasa e impotriva ta, atunci problema e la tine, nu la ei, integreaza-te odata!". A spus si ca nu are ce sa faca. Nu mai pot, efectiv, nu mai pot. Parintii mei nu sunt interesati de mine, spun ca am 18 ani, ca trebuie sa ma descurc singura. Cand i-am luat la rost, mi-au spus sa tac si toata clasa a izbucnit intr-un ras demonic, ironic, de parca ar fi fost totul din vina mea, chiar si asa zisii mei prieteni, pe care i-am ajutat cu teme si lectii cand chiuleau, am zis sa fiu buna cu ei, si-au batut joc de mine, mai aveau putin si scoteau telefoanele sa posteze pe retelele de socializare. Cand spun ce spun, este adevarul, chiar toata clasa isi bate joc de mine, din nimic, din clasa a 9 a, ce mi-au spus a fost" nu imi place moaca ta, daca e hidoasa, ce sa fac?" Am incercat sa caut solutii, sa nu îi mai bag in seama, insa mai rau faceau, am incercat sa ma schimb, poate, la inceput, am crezut ca eu fac ceva gresit, m-am izolat mai mult, ca sa nu le mai dau motive, insa pana si din tacerea mea faceu glume si batjocuri. Dupa ce a murit bunica, in 2016, mi-am dorit si eu sa mor si acum, la cum sunt toti elevii din scoala mea, nu numai din clasa, imi doresc si mai mult sa am liniste, nu imi e teama decat de durere, atat, daca se termina, nu o sa mai sufar. Mi-am dat seama ca viata e facuta din suferinta, care te sfasie, imi e teama ca o sa fie mai rau, la facultate, imi e teama ca voi gasi tot oameni care sa ma faca sa sufar peste puterile mele de indurat. Parintii si vecinii imi spun ca sunt prea inchisa in mine, ca la varsta mea ar trebui sa am prieteni cu care sa ma intalnesc, sa incep sa ies cu cineva, insa nu mai pot efectiv. Imi e teama ca la facultate voi da peste acelasi lucru si ca voi suferi si mai mult. Nu mai pot. Am nevoie de niste sfaturi, si chiar daca nu ma puteti ajuta, macar m-am descarcat.
Va multumesc anticipat!

51 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau ca treci printr-un asemenea caz de bataie de joc si suferi atat de mult.
Am sa te rog sa ceri un transfer la alta clasa, sau la alt liceu.
Fa cererea la directorul liceului si specifica ca esti bata de joc a colegilor iar diriginta nu ia masuri sa-i opreasca.
Te mai sfatuiesc sa vorbesti cu psihologul scolii.
Daca vrei sa te trasferi la alt liceu, pe alt profil si esti capabila sa sustii examenele de diferenta, ar fi minunat, daca nu, pleaca pe acelasi profil, dar la un alt liceu.
Copii nu se vor potolii pentru ca nu te iau in serios si evident nu sunt pedepsiti, stiind ca nu patesc nimic.

O alta solutie ar fi sa le platesti cu aceeasi moneda!
De exemplu: ti-a varsta suc pe tine, nu-i nimic, cand sta jos, mergi langa acela si-i torni suc in cap, prefacandu-te ca te uitai la ceas, dar ca ai uitat ca ai sticla de suc in mana.
In orice caz, asta este o lupta care nu se sfarseste, daca sicana joaca asta intre voi, de aceea cred ca mutatul la alta scoala, este o optiune demna de luat in seama.

O alta optiune este sa suni la TELEFONUL COPILULUI 116-111, care este gratuit, putand sa vorbesti cu un psiholog la orice ora!
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Vezi te rog acest topic de pe TPU, care este oficial si real:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| Nimeni91 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc foarte mult!

Ma ajuta mult sfaturile voastre, o sa incerc sa vorbesc cu psihologul scolii, insa aici e o problema: e la scoala doar 1 zi pe saptamana, si are elevi care vin mereu. De fiecare data cand am cerut sa fiu ascultata, mi s-a spus ca are pe altii programati. Multumesc din nou pentru tot!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aca toata clasa e impotriva ta, atunci problema e la tine, nu la ei, integreaza-te odata! E tâmpită!
toata clasa a izbucnit intr-un ras demonic, ironic.
Dacă a izbucnit în râs, acesta este un semn că i-ai lovit. Ești pe drumul bun. Să le ții zilnic câte-o cuvântare.
De obicei asta se întîmplă când o persoană este valoroasă și asta te deranjează. Își bat joc de tensiunea pe care ți-o provoacă prin valoarea ei. Se numește sindromul găinii verzi. Dacă o găină are culoarea verde, celelalte gâini o confundă cu pajiștea cu iarbă, și o tot ciocănesc cu ciocul. Pănă la urmă o umplu cu sânge și găina moare. Acesta este riscul tău.
Dar ai un avantaj enorm. Dta le conduci, le poți conduce reacțiile.
Ce ar fi să le ții zilnic câte un discurs, să râdă zilnic? Știi de ce râd? Ca să își descarce propriile tensiuni. Ei te folosesc ca paratrăsnet. Nu de tine râd, ci de ei înșiși. Dacă îți dai seama de asta vei deveni populară, căci vor avea inconștient nevoie de tine. Să mă contactezi în privat sau prin felicitare, ca să îți dau sfaturi bune, pe tema asta. Ești deosebită, ca valoare pozitivă, și asta contează.

| Nimeni91 explică (pentru sadrian46):

Buna ziua! Multumesc pentru sfaturi! Matusa mea, cu care locuiesc, mi-a explica faptul ca reactiile lor sunt datorate propriilor constrangeri si temeri, ca se iau in bataie de joc pe sine, intrucat, daca nu au respect pentru cei din jur, nu isi respecta nici propriul eu. Stiu, poate nu e vina mea, insa am incercat sa fac ceea ce ati spus, in speranta ca nu ma vor mai vedea ca pe o persoana in care sa isi verse frustrarile.
Multumesc de raspuns!

| sadrian46 a răspuns (pentru Nimeni91):

, mi-a explica faptul ca reactiile lor sunt datorate propriilor constrangeri si temeri, ca se iau in bataie de joc pe sine.
Exact asta știu și eu din teorie și din experiență personală.
Dacă ai accepta să primești mesaje private, aș putea să te îndrum mau mult.

| Drimmero a răspuns:

Nu mai suport oamenii care se leaga de altii doar pentru ca sunt diferiti, cand ataca in haita iar acea persoana e singura, practic sunt niste lasi si fara coloana vertebrala sa te legi de cineva doar pentru ca e diferit, am avut si eu perioade in ''tinerete'' cand eram ba putin rasist, ba homofob, ba nu stiu ce, dar nu ma legam de nimeni, de fel sunt pacifist, n-ai treaba cu mine, n-am treaba cu tine si am realizat cat de tampit eram sa port pica pe cineva/ceva care nu mi-a gresit cu nimic, iar acum cand aud/vad oameni marginalizati pentru orientari sexuale, rasiale, de culoare, religie intr-un colectiv doar pentru ca sunt diferiti ma intristeaza, in esenta pe langa faptul ca nu e ca tine e tot om, cu atat mai mult tu din ce povestesti se leaga de tine doar pentru ca li se pare amuzant, nu ca ai fi diferita de ceilalti, niste plozi fara minte, in viata astea se vor plati mai devreme sau mai tarziu, te inteleg ca bullying-ul de care ai parte iti provoaca stres, dispret, insa capul sus, scapi de ei, sunt la varsta cand mintea le va veni la cap in vreo 2-3 ani, acum inca sunt copii, din pacate nu sunt cazuri izolate cu bullying-urile in scoli in special, unii nu-si pot vedea de treaba pana nu se leaga de altii, la aia mai puternici nu s-ar da ca sa-si arate vitejia nici macar in haita. Chiar nu stiu ce ai putea face, daca nici macar diriginta nu se baga, nici parintii tai, pare a fi singura impotriva tuturor acolo, esti prinsa intr-o cusca cu ''pradatori'' care de fapt sunt niste pisoi dornici de afirmare. Parerea mea e ca atunci cand vrei sa te afirmi intr-un grup pentru a te integra o faci prin caracter, sa fii cat mai civilizat, sa te intelegi cu majoritatea sau macar cu 2-3, nu sa te iei de cel fara aparare. Mai ai putin si termini liceul si dupa o sa fie altfel, chiar vei incepe o noua viata.

| Nimeni91 explică (pentru Drimmero):

Multumesc mult pentru incurajari! Cuvintele tale chiar m-au ajutat. Stiu, uneori, pana si "prietenii mei", doi, trei din clasa, se dadeau pe langa ceilalti, ca sa se integreze in grupul lor, iar" haita " aia a lor pare de nepatruns, insa, da, ai dreptate. Daca stau acum sa analizez, imi dau seama ca sunt doar speriati si ca vor sa para mai puternici, caci la cei care au o reputatie de mari huligani, nu se duc. Multumesc oentru cuvintele scrise, chiar m-a ajutat si sper sa ajute si pe altii care trec prin ce trec eu. Eu niciodat nu am jignit pe nimeni, imi permiteam doar glume cu cei mai apropiati, si aia care acum s-au dus, insa sa ranesti o persoana doar pentru plinatatea ta sufleteasca, e un act de cruzime si de slabiciune.
Multumesc din nou, apreciez foarte mult ca mi-ai raspuns!

| Drimmero a răspuns (pentru Nimeni91):

Placerea a fost a mea, din pacate mai mult m-am enervat de fapt citind astea decat sa-mi faca placere. Ai grija pe viitor si multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau pentru momentele prin care treci.
Dar acestea sunt doar momente, si ar trebui sa stii asta, o sa treaca. Este bine ca te-ai descarcat, iar intr-o oarecare masura, este bine ca stii ce vrei, aceste momente te definesc ca persoana ulterior, deci totul se intampla cu un motiv, poti sa mergi dupa acest principiu daca doresti.

La facultate, te asigur ca nu o sa dai de persoane la fel si o sa fie mult mai bine.

Dar hai sa o luam pe doua momente, momentul de acum cand... nu ai ce sa faci, nu poti sa schimbi copiii de langa tine (pentru ca asta sunt pana la urma), nu ai ce sa le faci sau ma rog... daca vrei sa ii ameninti sau lucruri de genul, nu cred ca ar ajuta prea mult, ori pleci din clasa respectiva, ori te impui in fata lor, ori nu ii bagi in seama.

Asa ca momentan incearca sa nu iti pierzi mintile big grin, desi suna cam ciudat. Noi suntem aici, ascultam. Daca cineva nu intelege, nu este nicio problema, nu trebuie sa ai asteptari de la parinti sau de la altcineva, NU este vina nimanui pentru ca lucrurile se intampla asa, pur si simplu... de la sine, asa a fost sa fie, colegii tai nu stiu ca tu te simti rau, iar daca stiu asta, nu constientizeaza asa bine acest lucru, nu se pun in locul tau, lipsa lor de educatie a dus la acest lucru, iar asta s-a tras din diversi factori, si cine stie... pe viitor poate o sa isi dea seama de ce au facut. De asta, ar trebui sa fii impacata cu acest gand.

Dupa, legat de facultate, o sa se schimbe totul, o sa dai de persoane mult mai diferite, persoane mai mature, chiar daca unele mai ipocrite sau mai "rele", dar o sa isi vada de treaba lor, nu ar avea niciun interes sa faca ce au facut colegii tai acum, crede-ma. Deci iti garantez ca totul o sa fie bine big grin

Tu suferi daca tu vrei sa suferi, daca vrei sa te simti bine... o sa te simti bine. Inteleg ca aceste momente au dus la suferinta, si o sa mai fie si alte momente, este ok sa te descarci si este ok ca dupa sa te ridici si sa zambesti, pentru ca... ce altceva sa faci? sad
Asta este viata, urata si frumoasa, ingrozitoare si uimitoare.

O sa dai si de persoanele potrivite, care o sa te faca sa te simti bine, pana atunci numai nu renunta, incearca sa ramai puternica. Iti tin pumnii si iti urez numai zile cu soare! Cam atat am putut face (deocamdata) ^_^

| Nimeni91 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc pentru tot! Da, asa este, am vazut ca multi sunt "educati" in acest fel. Daca "educati" e cuvantul potrivit, nu, nu e. Unui coleg, o data, la sedinta cu parintii, i s-a spus de catre mama lui ca e bine sa isi impuna autoritatea, ca sa stie lumea cine e el. Asta mi s-a parut extrema.
Stiu, nu e vina nimanui pentru ce mi se intampla mie, si va tin tuturor pumnii in ceea ce priveste viata, si nu numai, cariera si lumea voastra, ca " oameni", nu doar ca "vietați superioare".

| DoarBogdan a răspuns (pentru Nimeni91):

Perfect, deci stii cum sta treaba. Ce iti ramane de facut acum este sa treci prin aceste lucruri, cu fruntea sus. Si stiu ca o sa treci de ele. Distreaza-te, bucura-te de fiecare moment, pana cand vine iar un moment mai putin placut.

Daca simti nevoia sa te descarci si atunci, stii unde ne gasesti happy

| Mosotti a răspuns:

Te duci, faci cursuri de karate, autoaparare ceva, si bati la ei ca la fasole, e unica solutie, sa vezi dupa aia ce bine e.
F serios vorbesc. E de ajuns 1-2-3 sa ii faci praf, ca dupa aia ceilalti stau calm.
Altfel nu se rezolva in caz ca dai de colective la fel, desi nu cred, ca dupa liceu oamenii se mai maturizeaza si poti da la fac de oameni okey.

| Nimeni91 explică (pentru Mosotti):

Chiar m-ai facut sa zambesc, multumesc pentru asta! Eu nu consider ca bataia rezolva ceva, nu schimbi mentalitatea unui om prin bataie, il inraiesti doar. Eu nu am fost batuta niciodata, bunica doar ma punea la colt, intre pat si dulap, si ma punea sa numar pana la 1000, iar apoi ma punea sa curat fasole si usturoi din gradina, ca sa am ce face, sa nu mai stric ceva( sunt cam impiedicata). Stiu, bataia e rupta din rai, dar nu cred ca poate fi folosita decat in autoaparare, pe strada. Insa iti multumesc ca m-ai facut sa rad. Sincera sa fiu, as fi vrut sa îi zvant o țâră cu bataia, insa stiu ca nu o sa aiba efect. In plus, nu vreau sa îi ranesc daca ei m-au ranit pe mine, pentru ca, chiar daca pe mine ma lasa in pace, se muta la alt copil mai slabut, iar daca nu inteleg ei ce consecinte au faptele lor, degeaba. Eu as vrea sa îi fac, cumva sa inteleaga ca faptele lor ranesc, insa se pare ca nici daca plang de nervi nu or sa ma asculte, mai mult, presupun ca or sa faca glume si pe seama asta.
Multumesc din nou! Sper sai ai parte de toate cele bune! Evitati conflictele fizice, care insa sunt benefice doar daca te ataca cineva, mai mult decat am fost atacata eu; conflictele fizice duc doar la inraire, nu rezolva nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni91):

Deci:

1 - Ma bucur ca te-am facut sa razi, dar nu e de ras deloc, era cat se poate de serios.
2 - Nu conteaza ca nu le schimbi mentalitatea, conteaza doar sa te aperi tu de jigodismele lor si sa nu iti mai faca rau, mi se rupe ca nu se educa ei sau altele, si daca nu te-au batut e tot una, dupa o corectie daca iti mai toarna sucu in cap, se vor potoli.
Dar daca nu vrei sa-i pui la punct, atunci aia e, iti asumi! Daca te lua asa mila de el saraaaaciii (tu-i in gura de jigodii...).

Insa vad ca suferi f tare! Dar daca preferi sa suferi asa tare decat sa nu mai suferi, e alegerea ta.
Las-o tu pe bunica, bunica e bunica, porcii astia sunt porcii astia.

Acuma ma faci tu sa rad, tu ai pretentia de la niste jigodii sa realizeze ca nu fac bine?! Pana "pricep" ei asta, te baga pe tine in pamant.

Normal ca trebuie sa evitam conflictele fizice, dar aici nu e posibil.
Ignoranta era arma cea pe care o recomand si era unica buna neviolenta, insa vad ca ai folosit-o si nu se poate.
Dar nu e vorba neaparat de o bataie in toata regula, e vorba chiar si doar de o bruscare, de un inceput de bataie si ajunge.
Adica sa stie ca nu le merge a doua oara.
Daca se muta la altul mai slab e treaba lor, problema e tu sa nu mai suferi.

Insa la facultate nu cred ca vei mai avea probleme, e alta clasa, plus ca e teren privat daca te duci la privat, si acolo e alta treaba, se intervine.

Io ii turnam lu` diriga sucu in cap si ii ziceam "hai ca nu e asa rau, nu?". Sa cheme parintii, mi se rupe, sa-mi explice de ce permite asa ceva.

| Nimeni91 explică (pentru Mosotti):

Multumesc mult! O sa incerc sa vad ce pot face. Stiu, nu e bine ce au facut, insa diriga a iesit cu unii dintre ei la suc, deci, da...o dau pe prietenie. Plus, îi cunoaste pe parintii lor, cica ar fi fost colega de facultate cu multi dintre ei. Da, vreau sa nu mai sufar, si da, o sa incerc sa iau atitudine. As vrea sa fiu si eu mai, care e cuvantul potrivit, indrazneata, sa nu imi fie teama ca imi sare scoala in cap. Mie, daca le-as face ceva, mi-ar sari scoala in cap, dar lor, pntru ce fac, nu le dau macar o atentionare. Vreau sa merg la director, cu parintii, vineri, atunci cand sunt acasa, sa vorbeasca cu directorul sa îi bage in consiliu profesoral sa îi exmatriculeze, fara drept de intoarcere la scoala. Sa o termin odata. Nu mai suport. Chiar vreau sa îi pun punct. Multumesc ca ti-ai facut timp, crede-ma, iti sunt recunoscatoare. Sper sa se termine odata. Iti multumesc din nou.

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni91):

Incearca si cu directorul, insa ceva imi zice ca nici asta nu va merge.
Nu o sa ii exmatriculeze deloc.
O sa se termine daca faci ce ti-am zis eu, in caz ca nu merge nici cu directorul.
Sa te simta ca ii poti pune la punct, nu-ti ziceam asta daca mai existau si alte solutii.

| Nimeni91 explică (pentru Mosotti):

Multumesc din nou! O sa incerc toate posibilitatile, si daca nu merge, o sa trec si la varianta ta. Crede-ma, chiar vreau sa "pun la punct". Chiar nu am nervi de consumat. Multumesc iar pentru raspuns, sunt recunoscatoare ca ti-ai facut timp sa raspunzi.

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni91):

Pai normal ca n-ai nervi de consumat, nu merge nici asa sa ajungi la balamuc.
Daca merge treaba cu directorul, e super.
Chiar sunt curios ce a zis, sa-mi zici maine sau cand te duci.

| Nimeni91 explică (pentru Mosotti):

Si eu. Si eu sunt curioasa. Au mai fost cazuri in scoala care au fost rezolvate.

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni91):

Daca au mai fost rezolvate, e f bine asa cu directorul, sa nu mai ajungem la karate cu paaac zbaaang si gata treaba de nu stiu ce i-a lovit.
Astia is ca tiganii, daca pui unu la punct fug toti.
Eu nu am avut probleme in scoala ce-i drept, insa la vremea aia profii interveneau dur in orice. Nu exista sa stea profu cu elevu la bere, era o distanta intre prof si elev si trebuia pastrata distanta.

Aveam prieten de fam director de liceu si prof de fizica, zicea ca daca eram elev la el atunci cand eram la liceu, in momentul cand intram in scoala, NU ne mai cunosteam! Si daca nu stiam, ma lasa corigent scurt, fara comentarii. Era f dur la scoala, vai de capul meu... daca copiai, 1 direct.
Nu conta ca acasa jucam table, radeam si glumeam si ne vb la pertu, mancam impreuna.
Iar dupa ce m-am apucat de sala a mers si el uneori si ziceam "baga tare nu sta ca-ti sta norocu`...", si radea, glumea, se amuza si el cand puneam parul` pa el sa dea la bicla, il motivam.

Deci daca directorul e cu adevarat director si prof, va rezolva treaba.

| Nimeni91 explică (pentru Mosotti):

Am auzit multe lucruri despre felul in care era scoala atunci, multi imi povestesc despre duritatea sistemului de invatamant, insa elevii stiau ce e respectul, ajungeau sa respecte un om oarecare, nu numai pe profesor, invatau, si cand spun ca invatau, nu e ce este acum:" gata, doua vorbe, 10", stiu de lucrurile astea de la rude, de la vecini, printre care se numara si cativa profesori pensionati. Multumesc pentru raspunsul tau. Si multumesc ca ti-ai rupt din timpul personal ca sa imi raspunzi mie.

| Mosotti a răspuns (pentru Nimeni91):

Eu raspund de placere, sunt forumist cum s-ar zice, imi place sa socializez cu oamenii, nu am rupt din timpul personal, a venit de la sine, si timpul meu personal cuprinde in mare parte si forumeala, e o pasiune.

Invatau pe dracu, nu toti, si la vremea aia se copia si asa mai departe, depindea de elev. De aia si profii de azi sunt mai indulgenti, ca si ei au fost cam nebunatici in liceu.
Exista respect de frica cam. Un elev chiar a dat intr-o profa de fizica la noi in liceu in 1993, si a fost exmatriculat, deci..aia e.

Insa se sanctiona f simplu un elev care facea prostii, scadere note la purtare, exmatriculare, unii profi deveneau subtil duri la ore si le dadeau ceva sa ia nota mica, si se rezolva treaba.
Nu e mare lucru, doar sa vrei sa faci ceva ca director, profesor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Relaxeaza-te si stabileste-ti un scop cindva in viitor, nu foarte apropiat. Priveste in perspectiva. Cretinii astia care acum se dau destepti iti vor scana produsele la casa la supermarket si iti vor spala masina peste 5-10 ani. Lumea ta esti TU, si NIMENI nu poate sa iti ia asta. Nu e asa de usor de spus pe cit e de facut, insa incearca sa ii ignori. Daca persista, reactioneaza cu violenta extrema la 1-2 faze de-astea si se vor linisti, crede-ma. Nu e musai sa ai eu stiu ce pregatire. Loveste un imbecil in oo sau in git. Nu ai nevoie de eu stiu ce forta. Fa asta o data, de doua ori, de trei ori. Iar idioatei de diriginta poti sa ii arati postarea mea. Loviturile in git/testicule pot fi mortale. Daca omori vreun cretin, vina ii apartine vacii aleia in totalitate, nu tie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' di ci nu accepti mesaje private?!?

| Emma30555 a răspuns:

La facultatea se schimba atmosfera, sunt deja adulți și nimănui nu i mai pasa de ce celalalt este diferit. Eu personal am văzut diferența mare între liceu și studenție, deja apar alte preocupări, se maturizează toată lumea puțin. Important este sa mergi înainte, sa schimbi și tu puțin ceva dacă trebuie, în atitudine poate sa schimbi felul tău de a comunica, sa fii mai relaxata, eu cred ca lucrurile se vor rezolva de la sine.

| Nimeni91 explică (pentru Emma30555):

Multumesc mult pentru tot! Sper sa fie asa. Raman recunoscatoare pentru vorbele de incurajare. Sper ca daca cineva are aceeasi problema sa gasesca, in mesajele voastre, ale tuturor, consolare si ajutor.

| CostinAlamariu a răspuns:

The boys and girls in the clique
The awful names that they stick
You're never gonna fit in much, kid
But if you're troubled and hurt
What you got under your shirt
Will make them pay for the things that they did

| CostinAlamariu a răspuns:

Tot ce pot sa zic e ca ai avut ghinionul sa dai peste cei mai lipsiti de empatie si intelegere oameni. De la profa ta care te-a acuzat pe tine in loc sa-i acuze pe ei pana la parintii tai care iti spun ca "ar trebui să ai prieteni la varsta ta".

Doamne fereste ce oameni insensibili!
Nu vreau sa crezi sub nicio forma ca genul asta de mentalitate e normală.
Eu nu stiu ce sfaturi sa-ti dau in afara de faptul ca ar trebui sa te lupti sa nu devii prea dusmanoasa fiindca atunci iti faci tie rau. E greu sa fii batjocorit, dar e si mai greu sa traiesti cu ciuda si ura pe cei care te batjocoresc.
Fii tare si fii optimista. Sunt sigur ca dupa liceu va fi totul bine.
Nu stiu cat inseamna asta pentru tine, pentru ca sunt doar un strain, dar eu te sustin si sper din suflet sa ai parte de mai multa bucurie in viata decat toata suferinta asta de acum. Toate cele bune! happy

| Nimeni91 explică (pentru CostinAlamariu):

Multumesc pentru cuvintele frumoase! Sa stii ca apreciez fiecare cuvant, fiecare vorba buna. Numai gandul ca m-am descarcat psihic ma ajuta. Sincera sa fiu, incer sa nu tin dusmania, stiu si simt(mai ales) ca ma consum pe mine. Uneori si uit de tot pana ajung la scoala si vad ca o zi buna a fost stricata de ei. Multumesc oentru suport! Sper sa fiti bine cu totii.

| Floridori a răspuns:

Multi tineri au astfel de reactii din cauza propriilor frustrari.Au senzatia ca se vor simti peste acea persoana de care isi bat joc si ca vor reusi sa se simta mai bine cu ei insisi dar, nimic mai fals.De fapt, aceasta atitudine nu numai ca inrautateste propria stare, dar reuseste sa ii aduca si pe cei care sunt victime intr-un stadiu din ce in ce mai rau.
Problema la tine este ca au simtit terenul slab.De aceea au facut din tine tinta lor principala.Viata este ca o jungla, mai ales la varsta unde oamenii abia incep sa se cunoasca pe ei insisi, iar hormonii sunt la cote maxime.Din pacate, tu le-ai aratat slabiciune si au atacat.
Gandeste-te ca mai este putin si vei scapa de ei.Sunt convinsa ca la cat ii duc creierele alea cat o castana, nici BAC-ul nu il vot lua.Tu invata si vezi-ti de drum.Nu are sens sa te cobori la nivelul lor si oricum nu ai avea sanse de izbanda, mai ales ca nu ai stiut sa ii pui la respect de la bun inceput.Stii cum e, daca te cobori la nivelul prostului, o sa te bata pentru ca are experienta laughing

| Nimeni91 explică (pentru Floridori):

Stiu, fiecare are nivelul si limitele lui. Insa, imi amintesc si acum, prima mea zi de scoala din liceu, cand am intrat in clasa si am discutat cu cateva fete, care mi se pareau mai de treaba. Ei, aici incepe: unele dintre ele fusesera in clasa impreuna din clasa 1, si, ce sa vezi, eu nici macar nu le-am aratat vreo slabiciune, pur si simplu m-am asezat in banca, duoa ce am facut cunostinta, iar una dintre ele a inceput cu onorabilele cuvinte, care i se par si acum amuzante. Am vazut ca injuriile lor sunt mai mult pentru ei. Cand nu îi bag in seama, vor sa fie vazuti, ei bine, atunci incep cu tot felul de rautati. Asa considera ei un mod de evidentiere a eului: prin falsa putere pe care cred ca o au.
Da, vreau sa dau la drept, sa iau bacul cu o nota cat mai mare, si, cand ma gandesc ca mai e doar un an, imi vine sa rad ca nebunii: nu pot sa cred ca mai e atat de putin si o sa scap. Ai dreptate, ei nu merita energia mea, si nici pe a altora.
Succes si tie in ceea ce faci. Iti urez toate cele bune, si, cel mai important, sa fii inconjurata de oameni pe care îi respecti, ca sa te respecti pe tine insati. Multumesc din nou. Sper sa se schimbe lucrurile odata. Stiu ca sunt si oameni buni, doar ca inca nu i-am gasit. Trebuie sa ne cautam fiecare refugiul. Multumesc din nou, pentru tot!

| Floridori a răspuns (pentru Nimeni91):

Si eu iti multumesc tie!
Pari o fata foarte inteligenta si iti dai si singura seama ca tu trebuie sa iti urmezi drumul si sa le bagi cat mai putin in seama rautatile.
Atunci cand am zis ca le-ai aratat slabiciunile, m-am referit la faptul ca poate tu esti o persoana mai linistita, mai sensibila si ei au sarit ca hienele vazand ca "au apa".
Cand eram eu in scoala si in liceu, aceste comportamente erau rasplatite altfel laughing dar nu incurajez violentawinking Asa ca cel mai intelept este sa iti vezi de drumul tau si sa iti urmezi visurile.
Iti doresc tot succesul din lume! Vei vedea nu numai ca vei ajunge departe, dar vei si reusi sa fii inconjurata de oameni care te vor aprecia cu adevarat, pentru ca, cu cat avansezi mai mult, cu atat ai mai multe sanse sa intalnesti oameni de calitate, cu anumite valori si mentalitate mai apropiate de cele pe care le ai tu.
Numai bine!

| Nimeni91 explică (pentru Floridori):

Numai bine si tie! Da, asa e, sunt mai linistita de felul meu. Multumesc pentru tot si sper sa fii si tu bine, sper sa fiti, de fapt, cu totii bine, si, mai ales, cu oameni care va apreciaza si va iubesc. Numai bine!

| mont a răspuns:

La facultate probabil vei merge in alt oraș, acolo lumea e mai matura și slabe șanse sa fie la fel de rău. Totusi e bine sa ai prieteni, încearcă sa fi sociabilă.

| Nimeni91 explică (pentru mont):

Multumesc de raspuns! Incerc sa fiu sociabila, insa in grupurile cu care ma vad nevoita sa convietuiesc, cumva, singurele prietenii se stabilesc pe motive diferite, de exemplu, toti au in comun dependenta de jocuri online, multi dorm la ore, ori fumatul a mai stiu eu ce substante; incerc sa imi fac prieteni, de exemplu, in alte clase, unde am observat ca sunt copii mai buni, cu intentii diferite. Multumesc pentru tot!

| mont a răspuns (pentru Nimeni91):

Mda, din păcate te-ai nimerit intr-o clasa nepotrivita, cu persoane ce nu sunt prea apropiate tie. Dar oricum poți sa îți faci prieteni și in afara școlii. Apropo, vezi ca școlile oricum vor fi mai mult închise din cauza pandemiei.

| Mopmop a răspuns:

Considera ca colegii tai de clasa sunt prelungirea parintilor...Asa incat incearca sa fii la o sedinta cu parintii si sa le multumesti scurt pentru educatia data colegilor acasa! Faci istorie cu o simpla afirmatie!
Capul sus si fii tare! Oricum nu mai e mult su scapi de ei!

| Nimeni91 explică (pentru Mopmop):

Multumesc mult de incurajare! Parintii lor stiu de toate astea, le-au spus parintii mei si alti parinti ai altor copii din clasele celelalte, insa parintii considera ca odraslele lor au tupeu si ca se vor descurca in viata. Unul dintre ei s spus ca daca cineva refuza sa se incaiere cu el, e rezultatul fitelor. Stiu, suna cum suna, dar asta e cresterea lor, pe care parintii o considera perfecta.

| UnDiavol a răspuns:

Mi-ai dat un șoc imens uite dacă toți sunt in potriva ta Aia e lăsai in sorta lor nu mai pune la inima nici la sufltul nu toți oameni sunt la fel nu o sa pățești la fel și la facultate acolo sunt oameni cu suflet și inima buna ca tine și ai sa vezi ca ai sa întâlnești pe cineva la fel de curată la suflet și inima ca tine lăsai sa Rada lăsai sate judece nu-ți bate capul cu ei lăsai Dumnezeu este sus el nu doarme niciodată dar asta nu înseamnă ca trebuie săi blestemi sau sale vrei răul lași in sorta lor tu continua sa muncești pentru ce vrei sa ajungi in viața ta ai grija de tine ❤️

| UnDiavol a răspuns (pentru UnDiavol):

Am uita sa spun ca nu problema este la tine și la cei ce te judeca și se lega de tine tu ești un om cu sufletul și inima cu Adevărată foarte curată săte ti de scoala lăsai aia care rad de tine azi vor veni zile care vor plânge ști de ce? Ei nu sunt tu de asta tu ești capabil de multe ei nu sunt pa ai grija de tine

| Nimeni91 explică (pentru UnDiavol):

Multumesc mult pentru raspuns! Ma ajuta sa stiu ca macar cineva m-a ascultat si nu a spus ca e totul din vina mea. M-am invinuit ani de-a randul, din generala pana acum, din clasa 1 pana intr-a 11 a, parca as fi un magnet de ghinion, parca as atrage, fara sa vreau, acesti oameni. Efectiv, citeam azi o carte, iar un coleg a inceput sa isi bata joc de faptul ca citesc(citesc, pentru ca in carti ma transpun pe mine intr-o persoana care a gasit fericirea, care s-a regasit pe sine), apoi a inceput sa faca glume cu tenta sexuala numai pe seama cartii pe care o citeam, o carte istorica, de razboi. Acest coleg nu face astfel de glume rar, in fiecare zi sunt obligata sa îi aud limbajul colorat, plin cu expresii jenante.
Multumesc din nou pentru raspuns!

| UnDiavol a răspuns (pentru Nimeni91):

Adevărul este ca tu chiar nu ai nicio vina stai departe de așa oameni nu mai știu ce sa mai zic sincer comprimatul lor fata de tine este unul urâta rău de tot citește in parc intr-o zona in care sa nu se lege de ti e Animale alea ca aia nu sunt oameni ai grija de tine ai sa vezi o sa ajungi cineva im viața asta cu Adevărată

| Nimeni91 explică (pentru UnDiavol):

Nu îi condamn pentru ce fac, numai ei stiu ce e in sufletul lor. Eu, de exemplu, de cand a murit bunica, atunci cand aveam 13 ani, ma condamn pe mine ca nu imi mai amintesc atat de bine fata ei, mersul ei, vocea ruginita de timp.
Nu îi ocărăsc, pentru ca poate si ei au trecut printr-o traumă, insa îi urasc pentru faptul ca vorbesc despre aparente cu profesorii la ora, vorbesc despre faptul ca nu e bine sa judeci sau sa aduci fapte jignitoare la adresa unei persoane, iar in pauze isi pat joc de mine, de parca eu as fi singura lor distractie.
Nin nou, iti multumesc ca mi-ai raspuns, ca ti-ai facut timp pentru mine.

| UnDiavol a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu este vina ta nu ai nicio vina evitai lăsai in voia sorți lor vor regreta atât de mult ca nu ai idei tu o sa ajungi cu Adevărată cineva in viața vei vedea iar toți oameni pe care te Judeca acum vor regret rău de tot tu Chiar ai o inima și in suflet curată ai sa vezi o sa găsești și pe cineva ca tine tot cu inima și sufltul curată ca tine și atunci vei vedea ca nu o sa mai suferi din cauza la alți pa sa fi fericit

| Saiko10 a răspuns:

Oamenii imaturi care nu se pun in locul altcuiva, problema nu este la tine neaparat, dar cel mai probabil nu te ai integrat la inceput asa ca asta i au facut sa te faca tinta lor, la facultate nu cred ca vei intalni asa ceva, de obicei oamenii mai mari sunt mult mai ok, si incearca sa te integrezi din start in facultate.

| Nimeni91 explică (pentru Saiko10):

Multumesc mult de raspuns! Am incercat si la inceputul liceului sa ma integrez, insa, fiind mai introvertita, nu am reusit sa fac acest lucru asa de bine. Multumesc pentru sfaturi! O sa incerc, in viitor, sa ma adaptez.

| Nimeni91 explică:

Nu inteleg. Eu nu le-am spus nimic, absolut nimic. Ei pur si simplu mi-au spus "nu ne place moaca ta", si gata. Eu nici macar nu vreau sa îi bag in seama, insa ei cand vad ca nu îi remarc, incep sa imi puna suc pe geaca, pe ghiozdan, arunca cu el si in mine( in mine au aruncat cu suc anul trecut). Eu nu le-am facut nimic, de 3 ani de zile incerc sa evit conflictele, insa efectiv nu pot. Ma trezesc din senin ca fac glume pana si pe seama cartilor pe care le citesc, ceea ce nu stiu ce li se pare atat de ironic, sunt doar carti, nici macar de dragoste nu sunt, sunt despre razboi si despre istorie, asta imi place sa citesc, fac glume pe seama hainelor pe care le port, nu stiu ce vad asa de ironic, dramatic, la un hanorac si o pereche de blugi, care nici macar nu sunt pline de nume de firme.
Nu inteleg:" asa-ti trebuie"? Pentru ce? Ca nu am facut nimic? Asta incerc sa aflu: de ce se comporta asa cu mine? La inceput am incercat sa îi ajut cu lectii cand chiuleau, am zis sa fiu de treaba, dar i-am auzit zicand" iau si eu de la proasta aia", atunci am refuzat sa mai ajut pe cineva. Nu ma consider desteapta, sau mai desteapta decat ei. Ma consider normala. Eu, cel putin, nu ma consider superioara: nu am nici banii lor, nici relatiile lor, nici casele sau infatisarile lor, hainele sau banii lor. Nu îi jignesc" jigningu-i, primesti ce meriti"....am explicat: nu le zic nimic, doar nu îi bag in seama...cel putin asta incerc, insa cand ma trezesc cu banca uda de suc sau cu hainele leoarca, nu imi mai vine sa le suport pe toate, si pur si simplu îi intreb :" ce am facut?", si asa incep sa faca si mai rau, recurg pana si la a face zgomot, scuipa efectiv prin clasa, alearga si dau cu capul in usi, dau cu sticlele si pumnii in pereti, fumeaza in clasa, si cand i-am spus dirigintei ce ma deranjeaza la ei, au inceput sa faca si mai rau. De ce nu ma pot ignora, si gata? Eu as vrea sa fiu ignorata?
2)"Ciocu mic, joc de glezne"...ce vrea sa insemne asta? Ma rog, daca tu ai putea sa te pui in situatia mea, tot asa ai spune? Eu sunt o persoana introvertita, si asa nu comunic prea mult, pentru ca decat sa aud limbajul murdar al unora cand imi raspund, mai bine tac si citesc ceva. Chiar nu iti inteleg raspunsul, poate esti si tu unul/una dintre cei ce isi bat joc de altii, doar pentru faptul ca sunt diferiti? M-as muta in alta clasa, insa directorul a spus ca nu se poate, din cauza pandemiei. Nu imi permit sa merg in alt oras, si, pe de alta parte, in scoala mea nu mai e alta clasa de filologie de clasa a 11 a, mai sunt doua clase de mate info bilingv engleza, doua de stiinte ale naturii si alte doua de mate info simplu, fara bilingv.
Chiar nu iti inteleg comentariul, insa, fiecare are parerea lui. Sincera sa fiu, m-am cam saturat sa tot aud ca sunt vinovata de tot, incat, daca imi mai spui si tu asta, nici macar nu mai conteaza o persoana in plus care crede acelasi lucru. Mersi de efort si sper sa nu fii unul dintre huligani.

| NLS a răspuns (pentru Nimeni91):

"Eu, cel putin, nu ma consider superioara: nu am nici banii lor, nici relatiile lor, nici casele sau infatisarile lor, hainele sau banii lor. Nu îi jignesc" jigningu-i, primesti ce meriti"..."

Le esti superioara oricum, avand ceva ce ei probabil nu vor afla niciodata.
Mai trebuie sa spun ce?
Tu mergi pe drumul tau si ignora-i, nu mai e mult si o sa scapi.
La facultate ai toate sansele sa dai peste persoane diferite.
Nu neaparat model, dar te asigur ca nu o sa mai fii batjocura tuturor, ci cel mult o sa existe vreo 2-3 persoane care n-o sa te inghita, din varii motive.

Pana atunci axeaza-te pe invatat, si fa ce iti face placere - e tot ce conteaza!
Nu trebuie sa fii neaparat pe placul celor din jur.
Nu in fiecare moment din viata.

| dragosss127 a răspuns:

Fetițo,ai trecut prin multe.As vrea să vorbesc cu tine in privat. Și sunt aproape sigur că te pot ajuta cumva.Instagramul meu este dragosradoi. 1234. Aștept mesajul tau. Daca nu vrei, asta e.Eu incerc doar sa ajut

| dragosss127 a răspuns:

Îmi pari o persoana interesantă, genul meu de persoană. Vreau neapărat să vorbesc cu tine in mod privat, și să te ajut.Ti-am dat cerere de prietenie pe TPU și ți-am lăsat instagramul meu mai devreme, acum cum vrei tu sa vorbim, daca vrei.Eu vreau sa te ajut, daca nu vrei asta e.Astept un mesaj ori că vrei sa vorbim pe TPU, Instagram, Facebook (trebuie să-mi lași contul tău), sau WhatsApp (trebuie să-mi lași numărul tău).Tu alegi ce vrei, din nou, asta dacă vrei să te ajut.Astept cu nerăbdare răspunsul tău

| dragosss127 a răspuns:

Vreau sa te ajut, dar pur și simplu mă ignori.Chiar aș vrea să te cunosc puțin mai bine și să te ajut.Nu daca o sa ignori și acest comentariu atunci nu mai e rost sa trimit altul...