| Bogdan1o a întrebat:

Stiu ca nu mai sunt adolescent, dar am o problema. Sunt foarte timid, de mic copil, am avut probleme multe in familie, multe certuri, ma rog nu intru in detalii. la scoala colegii radeau si faceu misto de mine, dar era oarecum bine chiar si asa. cand am intrat la liceu, in clasa 9-a m-am izolat de ceilalti de teama, frica, oricum vreti sa-i spuneti ca ceilalti sa nu mai faca misto de mine, nu am avut si nu am nici un prieten. am avut 2 relatii care evident au asuat, nici nu cred ca le pot spune relatii, au durat una o zi, iar alta 2 zile.am incercat sa merg la psiholog, acum cam e tarziu, mi-a spus ca as avea nevoie de consiliere, aici sunt niste probleme, ma rog, .una...nu am bani. sa trecem peste asta. Cum si ce sa fac sa nu mai fiu timid, sa nu ma rosesc ca o rosie cand vb cu cineva despre un subiect anume, sa pot purta o discutie de lunga durata, sa pot sa-mi fac si eu o prietena, nu stiu la cine sa apelaz, pe zi ce trece sunt tot mai rau, sufar, incerc sa cer ajutorul dar nimeni nu-si da seama de asta crying. nu mai pot, am ajuns sa ma gandesc sa fac o prostie sad... ajutati-ma va rog din suflet

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Gandeste diferit ala e secretul si fiind mai optimist in viata totul se va rezolva in functie de modul la care te concentrezi ca sa ai parte de ceea ce-ti doresti in viata. Gandurile pozitive devin realitate.

| Bogdan1o explică (pentru mgtow):

E mai greu de facut decat crezi, nu stiu ce sa fac, de multe ori am ajuns la disperare. din cauza asta am inceput si chiar am facut lucuri naspa, stiu ca imi pare rau degeaba, ce e facut e bun facut, insa imi par rau si vreau sa indrept, dar singur nu pot...nu stiu cum sad

| mgtow a răspuns (pentru Bogdan1o):

Eu am avut un trecut asemanator cu al tau si acum am ramas singur pentru ca prieteni adevarati nu exista deloc in lumea asta, dar ma simt bine si fac posibilul sa fiu fericit chiar daca nu voi ajunge un om insurat. Nu vezi ca femeile la fel isi fac de cap ba din cauza baietiilor sau fiind mai fitoase isi fac de cap si ajung la un nivel mizer iar lumea le arata cu degetul, viata e frumoasa si in singuratate dar trebuie sa-ti placa munca care o faci sau sa ai o pasiune.

| Bogdan1o explică (pentru mgtow):

Eu nu vreau sa stau singur, vreau sa gasesc pe cineva. stiu ca as gasi, chiar daca dureaza, dar nu pot si nu stiu cum sa fac acest lucru. nu stiu cum sa vb cu fetele, poate suna ciudat si eu ma gandesc ca e aiurea, de aia am ajuns sa ma gandesc si la nebunii dar nu vreau sa fac nimic prostesc... vreau sa gasesc o modalitate sa scap de timiditate

| mgtow a răspuns (pentru Bogdan1o):

Lasa ca acum e devreme sa te gandesti la una, mai astepti cativa ani sa te faci barbat si atunci vei gasi una pe masura.

| Bogdan1o explică (pentru mgtow):

Sunt deja barbat...crying...asta e problema

| mgtow a răspuns (pentru Bogdan1o):

Esti nascut in 1995 inca esti mic. Dar gandeste bine ca acum astea au chef de distractie si te-ar trada din nou mai incolo daca gasesti una care s-a saturat de atata sex si aventuri care vrea ceva stabil bine daca nu poate vei avea ocazia sa dai de una care a fost singura ca tine.

| Bogdan1o explică (pentru mgtow):

Nu vreau o relatie doar pentru sex... vreau pentru iubire

| mgtow a răspuns (pentru Bogdan1o):

Va veni mai tarziu ocazia pe la 20 si ceva de ani.

| ChrisIwal a răspuns (pentru mgtow):

Prieteni adevarati exista. Trebuie doar sa ii cauti altfel ramai fara prieten si numeni nu o sa vina la inmormantarea ta (e o zicala)

| mgtow a răspuns (pentru ChrisIwal):

Putin imi pasa, din partea mea sa ma ingroape cu o cruce de lemn cand vor gasi cadavrul meu in casa.

| ChrisIwal a răspuns (pentru mgtow):

laughing Eu doar iti zic, nu e viata mea, e a ta

| mgtow a răspuns (pentru ChrisIwal):

Stiu.

| ChrisIwal a răspuns (pentru mgtow):

Dar totusi nu ar fi mai placut sa bei o bere cu un prieten decat singur?

| Bogdan1o explică (pentru ChrisIwal):

Ba da, ar fi mai bine...de unde bani?

| mgtow a răspuns (pentru ChrisIwal):

Da, lasa ca o sa beau eu bere fara alcool cu colegii de tir cand mai prind prin parcari.

| Andrei233 a răspuns:

Daca deja esti barbat si gandesti asa, scuza-ma.Viata e frumoasa, gandeste mai pozitiv. Poti sa-ti faci prieten si daca esti timid.Incearca sa vorbesti cu ei.Nu te mai inchide in tine.

| redruM a răspuns:

Sa nu te plangi ca nu ai prieteni.De cele mai multe ori acesti prieteni te pot plimba prin tot felul de probleme si te pot ''vinde'' cu prima ocazie.Cel mai bine este sa te bagi in seama cu lumea prin intrebari banale. Daca fumezi poti sa ceri un foc de la cineva prin curtea scolii, si dupa sa continui cu ceva de genul...''apropo eu sunt...(George/Ion/etc.)''. Catdespre treaba cu prietena secretul este sa fii cat mai natural si sa te gandesti ca si ea este o persoana ca si tine si poate ca a trecut si ea prin perioade cand s-a simtit similar.Mult noroc!

| ChrisIwal a răspuns:

Atitudine! Acesta e raspunsul. Ia atitudine. Nu te lasa, nu te da batut.
Poti incepe prin a vorbi cu tine insuti la oglinda, dupa care pe mess, incearca sa gasesti un subiect interesant (de ex: un film un joc o piesa etc) si dupa aceea incerci sa te imprietenesti cu altii, stai asculti despre ce vorbesc si ei, mai zici si tu ceva ( daca e la subiect si interesant) si cam atat. Bafta

| Bogdan1o explică (pentru ChrisIwal):

Nu stiu daca stii sau iti poti imagina, e ca o teama, mi-e groaza sa spun ceva care sa ma faca sa par ridicol...am incercat de cateva ori si ma rosesc tot.

| ChrisIwal a răspuns (pentru Bogdan1o):

Am zis eu ceva mai sus: ATITUDINE! Ce om e acela care nu isi poate invinge frica ( nu te supara dar asta e adevarul) frate trebuie sa ai curaj sa gasesti in tine aceea putere care te face mai presus decat oricine si ce daca zici o prostie in fata cuiva, la toata lumea i s-o intamplat si au murit din cauza asta? NU! Atitudinea este cea mai puternica arma a omului si toata lumea o are inclusiv tu!

| Bogdan1o explică (pentru ChrisIwal):

E usor sa zici, cand nu stii cum ma simt eu...dar da, poate ai dreptate

| ChrisIwal a răspuns (pentru Bogdan1o):

Toti trecem prin dificultati ca cea a ta si multa lume o trecut peste aceste dificultati. Daca lumea poate si tu poti. Nu exista (pentru mine si poate pentru alti) propozitia NU VREAU! IMPOSIBIL!
Cum am mai zis (cred ca de 3 ori) You need attitude!

| Bogdan1o explică (pentru ChrisIwal):

Am incercat de cateva ori...e greu, aiurea si ma simt naspa
si chiar daca cateodata am moralul bun...ma duc acasa si totul se destrama

| ChrisIwal a răspuns (pentru Bogdan1o):

Nu cred ca ma intelegi. Ok vad ca ai o viata grea, dar oricat de $#@% ar fi viata nu poti da inapoi nicidata. Lupta! Uite, sfatul lui LaTrafiquanteDeChocolatte e unu foarte bun eu zic sa te iei dupa acel sfat BAFTA

| Bogdan1o explică (pentru ChrisIwal):

Nu vreau sa dau inapoi si incerc sa tin cont de sfaturi, dar nu stiu...e ceva mai mult de ata...incep sa cred ca nu pot fi ajutat

| ChrisIwal a răspuns (pentru Bogdan1o):

Nu intelege gresit, dar ce cauti pe acest site daca crezi ca nu poti fi ajutat!?

| Bogdan1o explică (pentru ChrisIwal):

Caut ajutor, pentru ca nu vreau sa sfarsesc la 2 metri sub pamant...am o speranta inca, dar fiindca ceilalti nu stiu sau nu pot sa ma inteleaga, nu stiu...nu stiti cum e viata mes, care sunt sentimentele mele, imi vine tot mai greu sa cred c se poate face ceva

| ChrisIwal a răspuns (pentru Bogdan1o):

Esti prea retras! Lumea nu o sa vina la tine acasa sa te intrebe daca vrei sa mergi cu ei undeva! Tu trebuie sa mergi la ei si poate ai dreptate poate nu iti intelege nimeni sentimentele dar asta nu inseamna ca nu poti sa le explici daca nu inteleg da-i in... bine

Ca sa te motivezi aminteste-ti de ceea ce te face puternic ( muzica preferata, dans, joc, film etc)

| Bogdan1o explică (pentru ChrisIwal):

Multumesc pentru ajutor...la toti 3

| ChrisIwal a răspuns (pentru Bogdan1o):

Nu ai pentru ce. Noi speram ca te-am ajutat si iti uram bafta in viatawinking

| Bogdan1o explică:

Sper sa ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu te supăra, de vreme ce sesizezi atât de corect ce problemă ai, trebuie să-ți dai seama că rezolvarea e tot la tine. Era bine dacă spuneai ce vârstă și ce ocupație ai. Oricum, priml lucru pe care îl ai de făcut este să ieși între oameni, cât mai mult.