| anonim_4396 a întrebat:

imi puteti "traduce" ce a scris Mo in episodul 22 din RObotzi pe insula aia?
A scris ceva din pietre laughing ce inseamna?
Funda cine imi zice!
Chestia aia tzatzichi ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna:*
Foca,i.a spus lui Mo sa scrie SOS pe plaja din pietre, Iar Mo a spus: A sa scriu un SOS.Am scris un SOS cat toata plajalaughing
Tzatzichi-este un sos grecesc, picant.

te pup:*

4 răspunsuri:
| Denis470 a răspuns:

Tzatzichi este un sos din 500 ml iaurt gras
3 castraveti mari
1 legatura usturoi verde
2-3 catei de usturoi
1 ardei iute
1 legatura marar
30 ml ulei de masline
zeama de la o lamaie
sare
piper.

Mod de preparare:
1. Se curata castravetii de coaja si se dau pe razatoarea mare. Se adauga sare si se amesteca. Se lasa timp de 15 minute.
2. Intre timp se toaca usturoiul verde, ardeiul iute, se piseaza cateii de usturoi, se toaca mararul si se adauga iaurtul.
3. Dupa 15 minute se scurg castravetii de zeama lasata si se adauga in bol cu celelalte ingrediente.
4. Se potrivesc de sare si piper, se adauga uleiul de masline si zeama de lamaie.
5. Se poate servi ca salata sau ca digestiv dupa terminarea mesei.
Pofta buna!

| kenzo_3134 a răspuns:

Tzatzichi e un sos grec.

| Marian_8440 a răspuns:

Deci foca, i-a spus lui mo sa scrie "SOS" pe plaja, si el a scris un sos:
TZatzici.
(Tzatzici este un sos-salata grecesc, foarte racoritor si picant. Acest Tzatzici este usor de preparat si sigur va deveni unul din sosurile d-voastra preferate. Putem servi Tzatzici langa legume, cartofi prajiti, tot soiul de fripturi si feluri de peste. )

| ELGATO a răspuns:

Tzatzici este un SOS grecesc de origine care de obicei se pune in shaorma. Este facut din iaurt, castravete ras si usturoi (cel mai bun sos din lume)