| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Nici nu știu cum sa incep, las gândurile să curgă.Nu mă pot liniști de ceva vreme, de când am aflat că la 13 ani am primit diagnosticul de intelect liminar.Nu mai am încredere în mine. Dacă fac un lucru și greșesc mă face să cred că sunt redusă mintal, ori că sunt retardată
Ori nu am avut condițiile necesare pentru acea testare ori poate chiar așa este.Nu știu ce să mă mai fac

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca am mai vorbit de multe ori despre asta.Cu asa logica oricine se apuca de absolut orice lucru nou e retardat/a ca doar nu are cum sa se priceapa din prima, nimeni nu se naste invatat.Nimic mai gresit! Singura chestie care te limiteaza este perspectiva ta.Iti recomand sa urmaresti filmul Temple Grandin, poate iti mai schimbi putin viziunea asupra diagnosticului tau si te mai binedispui cat de cat, desi e vorba de afectiuni diferite de sanatate.

https://www.imdb.com/title/tt1278469/?ref_=ttls_li_tt

| Simpatic a răspuns:

Eu nu mi-as face atatea griji, sunt destule persoane care nu au un IQ mare dar au reusit in viata.
pe langa asta faptul ca scrii pe TPU, si o faci atat de corect si coerent pe mine ma duce cu gandul ca diagnosticul tau a fost gresit

domnul google afiseaza aceste chestii referitoare la speta expusa de tine

"In general, termenul "intelect liminar" se refera la un IQ situat in jurul valorii de 70-85, ceea ce indica o functionare intelectuala sub medie. Cu toate acestea, este important sa te consulti cu un specialist in sanatate mintala pentru a obtine informatii mai precise si pentru a discuta despre experientele si simptomele tale specifice.

Caracteristicile intelectului liminar pot varia de la individ la individ, dar de obicei includ dificultati in invatare, gandire logica si rezolvarea de probleme. Totusi, fiecare persoana este unica si poate avea abilitati sau talente in alte domenii. Este important sa stii ca un diagnostic nu te defineste in intregime si nu limiteaza capacitatile tale.

Daca ai ingrijorari cu privire la diagnosticul tau, cel mai bine ar fi sa consulti un medic pentru evaluari si sfaturi personalizate. Un medic iti poate oferi mai multe informatii despre diagnosticul tau si despre optiunile de tratament si sprijin disponibile."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm, ți-aș recomanda sa consulți și părerea altui medic.