| amaadina a întrebat:

Nu știți din ce se da olimpiada la biologie, etapa locala? Am înțeles ca se da din Sistemul nervos și Glandele endocrine. Dar când m-am uitat pe subiectele de anul trecut, erau și organele de simt... [vreau răspunsuri serioase]

Răspuns Câştigător
| fanmichaeljackson a răspuns:

Se dau din toate trei si te sfatuiesc sa citesti manualul ca ei cand corecteaza stau cu cartea in fata

17 răspunsuri:
| amaadina explică:

Clasa a 7-a

| pisioi a răspuns:

Faza pe scoala se da decat sistemul nervos si profesorul face subiectele> la mine le-a facut profa.si a dat decat sistem, ul nervos.la faza pe sector se da sistemul nervos si organele de simt

| AdeLina a răspuns:

In ce clasa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistemul nervos glande endocrine si organele de simt clasa a 7

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistem nervos organe de simt glande endocrine sistem osos si muscular

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La faza locala nu o sa se dea din Glandele endocrine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-au dat glandele endocrine.Doar sistemul nervos si organele de simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se da din SNC, SN priferic, organe de simt, sistemul endocrin, sistemul osos, sistemul muscular org de simt din unutatea morfofunctionala a SN.de preferinta sa citesti o carte de cls xi. te ajuta destul de mult ca unele cunostinte date la olimpiada de bio faza locala nu le gasesti intr-o carte de cls vii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Organele de simt mi-a zis profa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Functia de reproducere presupun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se da sostemul nervos.analizatori.si glandele endocrinehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur da din toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! presupun ca esti clasa a 7-a! sa stii ca iti poate da din toate 3! pentru ca si eu am fost la olimpiada in clasa a 7-a si s-au dat din toate! asa ca cel mai bine sa le sti p toate! si te-as mai sfatui sa citesti si cartea pe care o ai si mai inceaca si alta editura pentru ca sunt lucruri diferite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Organele de simt, sistemul nervos si glande enocrine
100% sigur
dar sa ai grija ca sunt intrebari din mai multe manuale
ex: editura corint, teora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar programul cl XI nu stiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Sistem nervos-Encefal
-Maduva spinarii
2. Glande endocrine
3.Organe de simt
4.Sist. locomotor

Succes, aporpo sa-ti iei de la biblioteca si celelalte 2 manuale, se dau din toate pentru olimpiada big grin Si eu merg si sper sa ajung pe tara

| daniopt a răspuns:

Din sistemul nervos, organele de simt si glandele endocrine si mixte, trebuie sa iei toate cele trei manuale la controlat ei fac subiectele si bazeaza foarte mult pe ceea ce scrie in manuale, nu se da din sistemul locomotor aia e la judet stiu din propria experienta. Sper ca te-am ajutat.