| CameliaS a întrebat:

Bună seara. Eu m-am gândit în ultimul timp la această întrebare și i-am găsit tot felul de răspunsuri. Întrebarea mea este: "Care este cel mai ușor mod de a învăța?". Dacă tu reușești să îmi dai un răspuns folositor, voi cataloga răspunsul tău drept "Răspunsul câștigător". O seară de luni cât se poate de liniștită!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu exista un mod universal la toata lumea care sa mearga, unii au memorie vizuala, altii retin daca repeta de mai multe ori.Eu imi subliniez chestiile importante cu diferite culori, aranjez definitiile/formulele si ce am de invatat pe pagina in asa fel incat sa inteleg mai bine, gandesc logic si fac mereu comparatii intre lucrurile pe care le am de invat si asta ma ajuta foarte mult.Eu am memorie vizuala si pot sa "fotografiez" bine lectiile.Descopera ce te ajuta pe tine mai mult si dezvolta.

2 răspunsuri:
| emag a răspuns:

Sa faci legaturi cu chestii pe care le stii deja, la unele materii tocesc, la unele le inteleg pentru ca imi plac, de obicei retii ce te atrage, ai putea face legaturi cu ce te atrage

| Malvinutza a răspuns:

Raspunsul este sa te odihnesti inainte de a invata! Cu cit esti mai odihnita memorizezi mai repede! Nu ii lua in seama pe cei din jur cind inveti alt fel te vei stresa sau te va durea capu de atita galagie! Invatare placuta!
Si este de preferat sa fii singur in camera, astfel nu te va deranja nimeni!