| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa imi faceti tema doar sa imi explicati sau sa imi faceti pe alt exemplu, ca am uitat e din recapitulare.
MULTUMESC!
1:cheltui 35% din suma, iti mai raman 130 de lei, ce suma ai avut initial
2: 3x-a=2 solutia este 5; a=? (Aici parca era o formula)

2 răspunsuri:
| An0oNim0uS a răspuns:

Hmm deci :
1.suma initiala este 200 am luat-o pe incercate, nimereala 200:100x35=70 -(banii cheltuiti) si raman 130lei
2.3x ori 5-15 -a=2, a=15-2=>a=13 daca am priceput eu bine...

| xXBvbLovesConverseXx a răspuns:

1. este o ecuatie 35% inmultit cu x=130 si faci calculele

2. (nu prea ma inteles, da cred ca asa e) daca x=5 atunci vine 3 ori 5-a=2 si il afli pe a
(sper ca te-am ajutat)