| Continchiscontsters a întrebat:

Bună happy sunt eu onur al vostru voiam sa va întreb cum stați cu fructele în perioada aceasta, câte fructe consumați pe săptămână? Și care este fructul vostru favorit? Al meu este acesta și mi-am luat 2 din ele și l-am mâncat pe unul https://ibb.co/GMjwtmH https://ibb.co/p2fXXxS

32 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu mai minca fructe ca fac i ciroza nealcoolica laughing asa a spus un doctor ce apartu la TV.
Omu a spus, maninci fructe, alea contin zahar, zaharul in intestine se face tuica, tuica trece in sange, ajunge la ficat si faci ciroza nealcoolica laughing

Ce parere ai despre chestia asta spusa de un doctor la o emisiune pe un post de tv din RO?
E bun doctorul asta sau e pompier?

| Continchiscontsters explică (pentru relian):

Pai eu nu vreau sa am o părere despre el căci nu sunt în măsura și nici nu vreau săl judec dacă el asa spun asa sa fie ca eu nu vreau certă

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai ales vara fructele nu lipsesc de pe masa din bucatarie.Acuma am cirese, caise, prune si kiwi.
Insa sunt suspicioasa mai ales pentru fructele din magazine care sunt pline de pesticide!
Acuma nici din piata nu se poate garanta 100%
Iubesc insa fructele de padure fragi /afine/ zmeura, dar culese de mana personala, nu din magazine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu știi cum se numește zmeura?
În orice caz foarte bine faci ca mananci fructe. Sunt extrem de sănătoase pentru că au fructoză, care este un tip de zahăr, iar zahărul este foarte important pentru metabolism. Mai mult fructoza nu solicită asa de mult insulina deci sunt chiar mai bune ca zaharul simplu si cu mult mai preferabile decat carbohidratii pe baza de amidon.

Fructele mele preferate dpdv nutrițional pe care le recomand tuturor sunt: căpșunile, portocalele, strugurii(fara samburi), lebenița(fara samburi), cireșe, mango, papaya, nucă de cocos.

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Zaharul din fructe, este exact ca zaharul de la magazin, nu stiu de unde ai citit, sau de unde stii tu ca fructele contin doara fructoza, era bine sa fi fost asa, dar nu-i, contine zahar, adica glucoza si fructoza 50/50% unele au o diferenta, dar f mica.

Deci daca vrei sa retii ceva bun, asta este adevarul, zaharul din fructe, legume este dat de glucoza si fructoza, undeva la juma/juma.
Omul scoate zaharul tot din plante, din sfecla, din trestie, si il lasa asa cum este el, adica 50/50 singura chestie este ca il finiseaza, il prelucreaza sa nu aibe impuritati, si scoate apa din el cit de mult, asta pentru a fi cit mai dulce, in felul asta poti depozita cantitati f mari in spatii mici.
Albinele iau zaharul din flori, deci tot de la plante si la fel e tot 50/50% doar ca mierea contine mai multa apa.
Deci orice zahar indiferent cine il ia, il ia din plante, putin zahar se ia din lapte, iar plantele asa fabrica acel zahar 50/50 %, de ce, inca nu am citit sau sa caut sa stiu de ce fac asa.

Deci fructele tale contin glucocoza si fructoza in procent egal laughing nu te mai amagi singur.
Chestia este ca fructoza este mai dulce, dar organismul trebuie sa depuna mai multa munca pentru a o reduce la glucoza, mai trebuie ceva enzime, deci mai mult de lucru.
Nu e chiar asa cum bat unia tobele, fructoza e buna, aia e ca nu-i chiar asa, oranismul nu poate folosi fructoza, trebuie facuta glucoza, atita de plante cit si de organismele animale.

Frcutele is sanatoase, asa cum este orice mincare sanatoasa, si fructele in cantitati mari is daunatoare, adica te ingrasa laughing
Iara daca te iei dupa "specialisti' din RO afla ca uin doctor ce aparu la TV in RO, nu mai stiu ce post era, eu am vazut asta pentru FB, mi-a trimis cineva, am ris de neam prapadit, deci repsectivu a spus ca de mainci fructel faci ciroza laughing asa ca ai grija nu mai minca. Faci ciroza nealcoolica, pentru ca fructele ajunse in burta, se face tuica, tuica ajunge in sange,, apoi la ficat si uite asa te trezesti cu ciroza nealcoolica laughing
Ei ce parere ai despre doctorii aia din RO si despre ce au spus refewritor la fructe?

| Continchiscontsters explică (pentru relian):

Nu vreau sa judec pe nimeni eu nu sunt Dumnezeu și nici a tot știut sunt un simplu muritor un musafir pe lumea asta astăzi sunt Maine da unul pe trecere pe mine cu mașina și nu mai sunt eu nu sunt cu nimic mai special față de ei ei sunt doctori oamenii aceia au carte în Adevăratul sens al cuvântului căci ei și-au dedicat viața și timpul sa fie doctori și ei salveza vieți tratează vieți au grija de noi când Doamne ferește unul dintre noi are o problemă de sănătatea eu sunt un nimic un mare nimic pe lângă acei oamenii eu nu vreau sai judec pe nimeni exista un Dumnezeu pentru asta și dacă eu fac rău și dacă eu fac ceva rău faptele mele în cale și drum îmi vot ieși eu nu sunt ușa de biserica și nici sfânt pe lumea asta sunt temporar aicia sunt un musafir aicia dacă el azi decide ca timpul meu a fost de ajuns pe lumea asta ma ia dacă el consideră că mai trebuie sa rămân pai rămână el mi-a dat viata asta el. Mia data inima asta el mi-a dat sufletul asta el va decide dacă viata mea va fi bună sau rea el îmi va desechide uși în viața asta mi-e eu mi-am lăsat viața pe mâinile lui.

| Continchiscontsters explică (pentru CostinAlamariu):

Ba da știu Domnule Costin cum se numește zmeura bine înțeles ca știu eu mănâncă fructe căci este mult mai bine decât toate sa zic prostile? Din magazin mai iau o zmeura mai un mar o grefa niște căpșuni ca decât sa mănâncă toate nebunelile și sa ma fac Batoză și un obez care mai bine mănâncă ca omul și eu așa astăzi dacă voi avea timp am să-mi iau pamelo sa dea Dumnezeu sa am puțin timp măcar am de achita facturii chirie și întreținere trebuie sa trag și curentul sa vad cât am de plata și apa și lumina mai și un abonament de 850 euro plată jale trebuie să-l plătesc pe tot azi asta e nu-i nimic sa fie bine nu are nimic bani vin și pleca cine rămâne aia conteza cu Adevărat bani îi faci ori când căci muncești cinstit și nu ai cum sa nu ai da dacă muncești cinstit da dacă dai bani pe prosti Dumnezeu vede și atunci zici eu îți dau și da tu îți bați joc și normală ca nu te mai ajuta și nu-ți mai da ca el vede tot...

| Continchiscontsters explică (pentru relian):

Lasă doctori în pace ca o sa bage zmeura în tine dacă te mai ei de ei))))) XD)))))

| CostinAlamariu a răspuns (pentru relian):

Ai inteles complet gresit ce am zis. N-am zis nicaieri ca contin doar fructoza am zis ca contin fructoză

| Continchiscontsters explică (pentru CostinAlamariu):

Aaaa pai acum am înțeles eu am crezut altceva domnule Costin

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Nu cu tine vorbeam

| Continchiscontsters explică (pentru CostinAlamariu):

)))) cât mau alerta nebuni ăștia sa vina o data să-mi pună curentul mam, zăpăcit boss da am reușit și mam achita de tot acum pun telefonul la încâtrvat am acum ajuns și eu acasă a

| CleanHeart a răspuns:

Nu consum multe, am mancat mere și cireșe săptămână asta
Lebenița îmi place cel mai mult

| Continchiscontsters explică (pentru CleanHeart):

Chiar acum sunt la magazin și am loat 2 mango si un bax de apă cleanheart sper ca nu team deranjat câți spun asta happy

| CleanHeart a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Persoanele care știu gramatica și se dau analfabete, top laughing

| Continchiscontsters explică (pentru CleanHeart):

Da și asta este o chestie

| Smmo a răspuns:

Buna, mie imi plac toate fructele happy
Consum mai putine in ultimul timp, dar chiar si asa, mananc zilnic fructe de sezon sau macar o banana/portocala.

| Continchiscontsters explică (pentru Smmo):

Eu astăzi am mâncat 4 mere 2 kiwi și o cutie din plastic plina cu zmeură sincer ma bucur ca mai știu ca oamenii mănâncă și fructe nu doar prăjeli

| Continchiscontsters explică (pentru Smmo):

Și 3l de apă

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Mananc foarte multe și de orice fel, dar cel mai mult îmi plac mango, portocale și pepene rosu.

| Continchiscontsters explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Și eu mănâncă mango este bun rău acum câteva zile am mâncase https://ibb.co/RSp0dsg
https://ibb.co/9rq4R8y
https://ibb.co/Khc8ydD

| Continchiscontsters explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Eram sa ma înec cu sâmburele frate laughing)) mișcam din el laughing))

| OSLOMELBOURNE a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Tu îl mananci cu coaja?!

| Continchiscontsters explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Ști ce a fost ciudata? Nu avea nimic în el sâmburele ala am uite am dovezi să-ți arăt nu aveam nimic în el era gol gol de tot

| Continchiscontsters explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Păi rolling on the floor)) rolling on the floor)) da și ma loat o durere de stomac în ziua aia Doamne ști cum rolling on the floor))

| Continchiscontsters explică (pentru OSLOMELBOURNE):

Uite frate era gol de tot nu avea nimic în el da nimic
https://ibb.co/fqGY3Lh

| Bord3rline a răspuns:

Bună Onur!
Azi am mâncat 6 piersici mici.
Preferatele mele sunt mandarinele
De obicei mănânc banane verzi ( alea coapte îmi dă greață)
Mere verzi
Pepene place, mai place și strugurii de masă.
Avocado când îl fac guacamole, dar asta i fiță ocazională pour moi.
Dar nu refuz dacă îmi dai si mie din zmeurile tale, că mi plac și alea.

| Continchiscontsters explică (pentru Bord3rline):

Este bine ca mănânci fructe ajuta enorm la sănătatea omului și eu consum pepene și mie îmi place mere verzi și sincer mi-e nu-mi place deloc piersicile dar nectarinele sunt bune rău și ca gust și ca fruct

| Continchiscontsters explică (pentru Bord3rline):

Sa nu zici dupăia ca ma gândesc doar la mine https://ibb.co/J5PYvLS

| Continchiscontsters explică (pentru Bord3rline):

Poftim te frumos happy

| Bord3rline a răspuns:

Awwww, mulțumeeesc

| Continchiscontsters explică (pentru Bord3rline):

Cu plăcere și Mare drag cu Adevărat.