| AlexAL275 a întrebat:

Am si eu o întrebare mai ciudată: Cum să capăt o sete de cunoaștere? Adică vreau să încep să învăț mai multe lucruri, dar faza e că nu știu cum să fac deoarece nu pot din cauza lenei. Știu că sunt cam ciudat laughing Vreau sfaturi!

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă nu ai acest lucru un tine, cam greu să-l obții.
Dacă te pasionează ceva, poți încerca să afli mai multe despre acel domeniu. Sau chestii ce țin de cultura generala.
Dacă ți-e lene sa reții lucruri, atunci nu ai cum sa ai 'sete de cunoaștere'

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Omul învață pe de rost lucruri la școală pentru că este obligat.
Apoi pentru că acele lucruri nu îi folosesc la nimic, le uită pe aproape toate. Aceea nu este cunoaștere.
Când copilul este mic, setea de cunoaștere, curiozitatea, sunt teribil de puternice, este perioada întrebării - de ce-
Apoi omul învață din necesitate, de exemplu o meserie, ca să poată câștiga bani, să aibă ce mânca.
Dta spui așa.
Vrea să încep.
De ce? Ce motiv ai?
Dacâ nu ai motiv, numai ți se pare că vrei.
Caută motivul și lenea o să dispară.

| AlexAL275 explică (pentru anonim_4396):

Deja sunt abonat la ei