| AlexAL275 a întrebat:

Am 15 ani și aș dori niște sfaturi cu privire la cum m-aș putea schimba (comportamentul,mentalitatea,personalitatea ). Nu prea îmi place cum sunt deoarece atunci când mă gândesc la mine văd numai defecte ( sunt pesimist, izolat,leneș, delăsător și mai nou am devenit și indiferent ). Am încercat de multe ori să mă schimb dar după ce trece o zi parcă nu îmi mai pasă și devin la fel ( am spus că sunt delăsător). Stau toată ziua pe telefon și nici de învățat nu mai învăț, noaptea mă culc tarziu și ziua sunt foarte zăpăcit. Aș vrea să fiu ca ceilalți tineri care participă la tot felul de activități, care se distrează,care citesc cărți, care au o sete de cunoaștere și vor să învețe lucruri noi, dar eu nu stiu cum să reușesc asta. Am devenit o plantă din cauza telefonului. Cel mai nașpa lucru e să vezi cum te distrugi, cum îți pierzi anii și să nu poți face nimic. Chiar nu stiu de ce sunt asa de inconștient. Vreau sfaturi! Aș mai vrea să îmi cer scuze pentru faptul că nu m-am exprimat chiar așa de corect, dar scriu la o oră târzie și nu am mai stat să formulez mai bine unele idei si trebuie sa ma culc deoarece maine mă duc la liceu așa că vă rog să îmi lăsați niște sfaturi.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea face un lcuru impottant pentru tine, ii dai telefonul mame si-i spui sa nu ti-l mai dea pana la vara, cand intri in vacanta mare.
In felul asta nu mai pierzi timpul pe telefon si cum nu ai altceava de facut, te vei apuca de invatat serios, te vei culca mai devreme si nu vei mai avea probleme neurologice in viitor, vei deveni realist si optimist, pentru ca vei evdea rezultate spectaculoase, care te vor bucura enorm.
Deci, elimina 1 singur lucru din viata ta: telefonul, de care nu ai nevoie, ca nu-i vital.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să îți schimbi mai întâi programul.
Dacă întradevăr vrei să te schimbi ar trebui să mai lași telefonul deoparte, ieși pe afară mai des.
Încearcă să îți cauți diverse activități, cunoaște persoane noi.
Nu te mai pune la somn tarziu.
Dacă ai voință poți să faci o schimbare în viața ta.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Incearca sa stai mai putin pe telefon si sa vorbesti cu colegii mai mult.

| superAndrei a răspuns:

God,finally someone like me! Am 16 ani si am aceeasi problema! Sincer, in momentul asta, simt ca viata mi-e ravasita si ca e un total mess. Simt ca toata ziua nu fac deloc ceva productiv, ma uit pe Youtube peste vreo 3 ore pe zi,si nu raman cu aproape nimic din ce vad! Imi petrec foarte mult timp in mediul online mai nou,de vreo saptamana mai exact! Inainte de aceasta saptamana oribila am avut o perioada foarte buna a vietii mele,lucrurile pareau sa mearga super bine, insa unele nu au iesit la asteptarile mele, ceea ce m-a deprimat, si cred ca am intrat intr-o stare de asta in care nu imi mai pasa de nimic! Vreau sa te sfatuiesc, si in acelasi timp sa imi dau sfaturi si mie insumi. Poate ca ar trebui sa mai renunatm la telefonul asta nenorocit! M-am gandit ca de cand ajung acasa de la scoala, pana pe la la vreo 7-8 dupa ce mi-am terminat activitatiile,sa nu mai il folosesc. La scoala as vrea sa ma concentrez pe ce imi place,si sa a hranesc cu cunostintele acelea,si sa nu mail las notele sa-mi influenteze gandirea,si asta te sfatuiesc si pe tine,pana la urma nu putem fii toti perfecti! Pe mine,bautul de cola in exces m-a facut sa imi schimb ritmul,si sa dorm destul de putin pe noapte. Vreau sa fac mai multe schimbari la mine, vreau sa incep sa meditez si sa fac mai mult sport. Vreau sa fac in marea majoritatea a timpului doar lucuri care ma moditeaza si pe care le iubesc din tot sufletul! Si te sfatuiesc si pe tine sa faci aceleasi lucurui! Cred ca rasounsul meu nu a fost foarte lucid, dar din monologul asta asta al meu sa preiei niste sfaturi si sa te informezi mai mult despre ele. In fiecare an, pentru mine primavara a insemnat o sansa in plus de a renaste, de a te schimba, de data asta vreau sa profit de ea si sa o fac memorabila. Sper si pentru tine acelasi lucru happy