| BTD895 a întrebat:

Bună, TPU!
As fi preferat sa existe o lista mai diversificată de categorii, pentru ca ceea ce urmează sa postez, nu se încadrează totalmente în cea aleasă. O las totuși aici pentru ca, de fapt, am nevoie de un sfat, iar tuturor va mulțumesc anticipat.
Sunt studenta, cu frecventa la zi, la doua universități din diferite zone (e posibil datorita unui program special). În timp ce eram la liceu, am avut rezultate bune, incluzând premii luate la nivel județean și național. Nu mă laud, nu-mi place, o zic doar cu scopul sa puteți formula o conluzie la final, în baza la ceea ce voi scrie...
Am 21 de ani și, totuși, nu am idee ce mi se întâmplă. Totul a început acum 2 ani, când am realizat ca, după o discuție de o durata de cel mult 5 minute cu o persoana pe care pentru prima data o vedeam, aveam sa îi uit numele, ba chiar și sa nu o mai recunosc în următoarea zi, fapt ce e valabil și în prezent. Oricât de mult nu as încerca să mă concentrez pe careva lucruri, nu pot. E ca și cum as avea un "vid" implantat pe creier... Uit extraordinar de repede. Mi se întâmplă din ce în ce mai des sa ajung în anumite locuri, neștiind ce caut de fapt acolo. Capacitatea de autoconcentrare e din ce în ce mai slaba. Problema e ca îmi dau seama de greșeala realizată, uneori, imediat în clipa următoare când nu mai poate fi schimbat nimic. Sau cei din jurul meu ar putea sa îmi explice ca ar fi fost o alta metoda rezonabila și mult mai eficienta, eu - neînțelegându-i. E ca și cum refuz sa îi înțeleg și nu pot controla lucrurile date. Nu mă pot controla pe mine. Dacă până acum 2 luni reușeam sa fiu calma în orice situație tensionata, deja acest fapt nu mai e vlabil. De asemenea, nu îmi pot controla cuvintele.
Mereu am preferat sa mă descurc sigura cu totul, însă acum, pentru prima data spunând cuiva despre această stare, am nevoie de ajutor. Simt cum înnebunesc pe zi ce trece... Va sunt recunoscătoare pentru orice sfat, părere, încurajare sau critica dura.
Cum ziceam inițial, va mulțumesc anticipat și va doresc sa aveți parte de o zi cât mai superba! happy

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa fie de vina cele doua facultati diferite, si munca psihica inca din liceu? Cu siguranta.
Si eu sunt destul de obosit, lucrez cu oameni, ma trezesc ca vine cate unul "va multumesc mult! sunteti foarte amabil" - iar eu nici macar nu stiu ce m-a rugat, si daca l-am ajutat. Unii vin si imi baga si ciubuc in buzunar, iar eu am impresia ca nu i-am vazut niciodata. Din fericire, insa, inca retin lucrurile importante: cifre, numele anumitor persoane, etc. "Amneziile" alea sunt oarecum voluntare, am reusit sa nu imi incarc mintea cu toate prostiile.
Tu ar trebui sa iti promiti o pauza foarte-foarte relaxanta, dar care sa te si incarce pozitiv, in vacanta ce urmeaza.
Pana atunci, ai putea sa faci niste analize, sa vezi ce suplimente ai putea folosi.
Daca nu te simti obosita fizic, poate ai nevoie doar de activitati placute: club, mers la munte, biliard, sau ce crezi ca ti-ar placea.
O seara frumoasa!

| Drimmero a răspuns:

Cu o vizita la psiholog ai mari sanse sa-ti revii,, iti va da un sfat, mai mult tu te vei deschide si ii vei spune ce ai patit, nu e absolut nimic grav. Eu as pune totul pe seama oboselii si a stresului, mi se intampla si mie lucruri de genul uneori tocmai din cauza acestor factori/

| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca tot aceea ce ti se intampla sunt efectele surmenajului psihic, a stresului continnu la care ai fost supusa fiind nevoita sa inveti atat de mult si sa fii la inaltimea asteptarilor. Totusi iti testezi cam mult limitele si sanatatea ta o sa aiba de suferit si deja se resimt unele lucruri. Incetineste ritmul asta alert si stresant si ocupa te si de tine, acorda ti timp liber, relaxeaza te. Omul nu e un robot sa munceasca non stop are si nevoi fiziologice si emotionale care trebuiesc satisfacute. Consulta un medic, iti va prescrie cateva suplimente care fac bine psihicului, il calmeaza, inlatura stresul si ajuta memoria. Fa plimbari in natura, mediteaza, citeste, asculta muzica relaxanta. In timpul liber nu te mai gandi la nimic legat de facultate, examene, probleme de tot felul.

| munteanuionvictor a răspuns:

La doctor ai fost?