| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Atunci cand o persoana isi face cont pe OnlyFans si adauga un cont in care intra banii, trebuie vreo justificare a banilor (de unde vin banii, etc?)?

22 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Mergeți la munca, lăsați rahaturile astea mizerabile

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

E doar o intrebare...

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da, da, da, singur ca da
La fel ca genul ala care intreaba pentru o prietenă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Eu am pus o simpla intrebare ...de curiozitate. Daca te deranja intrebarea de ce nu ai trecut peste ea?

| PainTech a răspuns:

Teoretic si legal trebuie platit pana si impozit/taxe pentru banii aia laughing
Si da, e posibil ca banca sa te puna sa justifici provenienta banilor.

Uite un articol interesant pe tema asta :
https://playtech.ro/......intrebare/

| Nemessys a răspuns:

Deci. intrebarea e pusa gresit dar inteleg ce vrei sa zici.
In primul rand, legea spune ca orice venit trebuie declarat ANAF ca apoi sa fie impozitat.
Deci tu sau oricine isi face cont de onlyfans si incaseaza bani, trebuie sa declare cati bani face si de unde vin banii.
Ideea este ca poti trisa si banii sa intre in cont fara nicio problema. De exemplu daca intra doar cativa dolari / zeci de dolari sau chiar sute, nu cred ca o sa fie o problema. Dar daca intra prea multi bani in contul tau, banca o sa suspecteze acest lucru si o raporteze acest lucru ANAF-ului (sunt obligati). ANAF-ul daca afla ca nu esti inregistrata la ei sau nu ai nicio societate comerciala, o sa vina sa-ti bata la usa si o sa te ia la rost. Lucrul asta se numeste evaziune fiscala si se pedepseste cu inchisoarea.
Ca sa castigi bani in mod legal trebuie sa-ti faci o firma. Adica un PFA sau un SRL sau... poti declara in fiecare primavara banii castigati in anul precedent prin declaratia unica de venit. Dar este mult prea complicat si in plus, daca venitul tau pe un an depaseste 12 salarii minime pe economie brute (27.600 de lei), o sa ai de plata si CAS si CASS si pensie si impozit. Iar asta te-ar ajunge la undeva la 40% taxe. Si sunt sigur ca nu ti-ar conveni sa castigi 6000 de euro din care aproximativ 2800 sa-i dai la stat.
Deci. vorbeste cu un contabil si intreaba-l cum poti castiga acei bani legal si cum sa-ti faci un srl/pfa.

Asta ar fi partea legala si complicata.

Exista si varianta sa bagi pur si simplu cardul pe onlyfans si sa-ti transferi banii dar asta este ilegal si eu nu as suporta sa stau mereu cu stres ca ar putea oricand sa-mi blocheze banca banii si sa ma caute anaf-ul doar pentru ca nu declar si nu platesc taxe.

| Nemessys a răspuns (pentru SilentRain):

Si aia nu e munca?

| SilentRain a răspuns (pentru Nemessys):

Face febra musculara, si categoric necesita o inteligenta aparte pentru asa ceva
Da oare si cerșitul pe strada nu e tot munca?

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu puteam happy

| Nemessys a răspuns (pentru SilentRain):

Da, necesita si acolo putin cap.
Pentru ca trebuie sa stii cum sa te promovezi si cum sa monetizezi treaba, sa strangi cat mai multi urmaritori, sa inveti cum sa faci poze si cu ce, din ce unghi, trebuie sa-ti cunosti audienta si cam ce vor ei sa vada. happy De asemenea, trebuie sa te si mentii, sa tii dieta, sa faci sport. Pare usor, dar nu este.
Fetele de pe onlyfans ofera un serviciu si oamenii platesc lunar pentru acel serviciu.
Cersetorul de pe strada nu ofera nimic, doar un multumesc si sa-ti dea dumnezeu sanatate.

| SilentRain a răspuns (pentru Nemessys):

Iti ofere satisfacția ca ai facut ceva "bun", si sa fi cerșetor nu e usor
Sa cunoști o zona buna, sa stii ce poveste triste sa spui, sa amlaseze strategic cartonul pe care sta in condiții meteo nefavorabile, sa analizezi oamenii si sa scoata bani de la potențiali "donatori "
Nu necesita cine stie ce, de aia toate petardele aplica la acest "job", ca nu necesita efort si nu se poate compara vesnic cu job real

| Drimmero a răspuns (pentru SilentRain):

Onlyfans nu e neaparat pentru p0rn, dar in sine la asta se foloseste. Acolo poti pune retete si altele, iar altii platesc serviciul tau. Nu e neaparat videochat, iar in vremuri de pandemie unde locurile de munca sunt de acasa majoritatea, eu unul as innebuni daca as lucra de acasa, fara contact fizic, fara nimic, bine ca ceea ce fac necesita interactiunea f2f, mai socializezi, mai iei o gura de aer, mai razi, te mai descarci de multe, acum na, fiecare se descurca. D-aia vezi peste tot chestii legate de onlyfans, Instagram si chestii virtuale, se fac bani pe net din astea

| SilentRain a răspuns (pentru Drimmero):

Un fel de Jamila Cuisine p*rn*, nu stiam ca are o diversitate dar la baza tot site din ala ..este
Lucrul de casa e ca si pușcăria, e bun pe termen scurt

| RAY a răspuns:

Operator pc

| Drimmero a răspuns (pentru SilentRain):

Da, la baza e asa dar are diversitate de content, oricum cine te aude ca ai onlyfans se cam stramba la tine, 90% e de p0rn, 10% pui si altele, aici se mai adauga si vedete, poate ca unele vedete se incadreaza si in aia 90%

da, as turba sa stau inchis intre 4 pereti fara sa dau de oameni si sa discut cu niste pictograme, cum dau de oameni si de socializare in general am un vibe mega bun, altii prefera de acasa, dar o sa le afecteze psihic asta pe termen lung

| Nemessys a răspuns (pentru SilentRain):

Aparent, pentru tine, banii multi si castigati printr-o metoda APARENT usoara, nu inseamna munca. happy Interesant. Ok. succes la job-ul tau,, real" rolling on the floor. Si mult succes cu pensia pe care o s-o ai. happy

| NotNamed a răspuns:

Lasa dracu onlyfans.ul si du.te la munca adevarata. Cand veti prinde gustul banilor va plastifiati toate ai va bagati niste fite in cap de si cel mai al dracu ateu si.ar face cruce. Daca va iau la intrebari de cultura generala sau sa va cer parerea pe un anumit subiect scoateti toate numai prostii pe gura.

| SilentRain a răspuns (pentru Nemessys):

Imi fac penisie privata de pe acum
laughing)

| MariaAnna666 a răspuns (pentru SilentRain):

Și? Te oftici ca noi facem într-o săptămână mai mult ca tine într-o luna? rolling on the floor))

| MariaAnna666 a răspuns (pentru NotNamed):

Ești cam prea sigur pe tine, nu crezi?

| SilentRain a răspuns (pentru MariaAnna666):

Nu mă oftig eu pe una care nu o duce capul, să îți arăți pi** la o camera nu ai nevoie de prea mulți neuronii
Mai bine săraca de cat un obiect

| MariaAnna666 a răspuns (pentru SilentRain):

Pe la școală mai trecem și noi?