| AlexAL275 a întrebat:

De ce credeți că omul își dorește ca la final să existe mereu un final fericit? Aici m-aș referi mai mult la partea ce ține de filme/seriale. Să aibă legătură cu faptul că omul își dorește să scape de această realitate pe care o crede crudă și că râvnește după momente de fericire virtuală/artificială? Sau este pur și simplu frica de nu a simți acea durere copleșitoare? Am observat la unele filme că finalul poate fi tragic, unul dureros. M-am întrebat după de ce cel ce a scris povestea ar dori așa ceva și o posibilă concluzie la care am ajuns este acesta: viața nu e niciodată corectă, cred că asta ar vrea să contureze sau pur și simplu faptul că nu le plac finalurile fericite și s-au săturat de ele. Mă gândesc că dacă pe parcursul filmului sunt prezentate tot felul de lucruri care te țin în suspans, tot felul de drame care-ți taie respirația, la final e necesar un final fericit. Aștept părerea voastră! Ps: Scuzați-mă dacă am greșit la exprimare, dar e târziu când scriu

Răspuns Câştigător
| al0o0o0 a răspuns:

Este destul de normal sa ne dorim finaluri fericite.Noi,ca oameni, avem majoritar experiente fara final fericit.Tocmai de asta inima ne impinge spre a vrea sa vedem finaluri fericite.Filmele si serialele ne creeaza emotii si ne transmit sentimente puternice.De aceea vrem sa vedem finaluri fericite care sa ne dea o stare de bine, pentru ca noi ne transpunem in acea realitate virtuala care pentru cateva clipe devine parte din noi.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai iti dai seama ca tu daca urmaresti cu suflerul la gura o situatie grea, dramarica iti doresti ca finalul sa fie fericit.Probabil asta înseamnă sa ai empatie, sa compatimestri persoanjele sau sa te transpun in personaj si situație.
Ce om sănătos la cap nu ar vrea ca dupa ce a trăit niște drame sa apara o urma de speranta si sa fie fericit?

| NotNamed a răspuns:

Fix ce zis Sakim dar si pentru ca ratingul va fi mai mare si se vor uita mai multi.

| Sekim a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu. Fiind niste creatii ale unor oameni, incearca uneori sa atinga niste nivele pe care viata nu le poate atinge. Incerci sa scapi de realitate asta cruda si sa iti creezi un univers propriu in care binele prospera in final. Exact asta cauta foarte multi oameni in filme/seriale/desene etc. In realitate nu poti gasi numai bine, e imposibil, insa, in filme/seriale etc. vei gasi mai multa fericire decat in lumea asta. Pana la urma, este o opera fictiva, daca as vedea intr-un film acelasi lucru pe care il vad zi de zi, nu ar mai fi film, ar fi un videoclip de 2 ore cu un inceput si un final macabru.