| adrianls a întrebat:

Buna TPU.
In propozitia "El ar fi cuminte", ar fi cuminte este predicat verbal sau nominal si de ce?
Stiu ca este la modul conditional optativ, timp perfect, dar nu stiu ce fel de predicat este.

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Dacă nu-l poți înlocui cu valorile predicative ale verbului a fi (a costa, a provine, a exista...)atunci e verb copulativ.În cazul tău verbul a fi este copulativ, iar ar fi cuminte predicat nominal(nu poți să zici el costă cuminte, el există cuminte etc)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci ai inteles, e verb copula...ă...tiv

| adrianls explică (pentru zurick):

Întrebare: ar fi existat este predicat verbal, iar fi este verb auxiliar în acest exemplu?