| PapushaDeCristaL a întrebat:

In ultima vreme totul imi merge foarte prost, absolut tot ce as face nu e bine.In primul rand am probleme la scoala, nu ma inteleg bine cu unii colegi, majoritatea sunt rai si le place sa faca misto de orice defect de parca ei sunt perfecti.Ma enervez si vin acasa si imi descarc nervi pe cei din familie. Uneori spun unele lucruri pe care apoi regret ca le-am spus,imi cer scuze dar faptul e implinit oricum. De prieteni nu stiu ce sa mai zic,am cateva fete cu care ma inteleg mai bine, dar cu ele nu pot vorbi asfel de lucruri, stiu ca nu ma vor intelege.De iubit nici nu se pune problema deoarece am aproape 17 ani si nu am mai avut niciun prieten pana acum. Poate ca sunt eu mai timida,nici asa de frumoasa nu sunt si cred ca astea sunt singurele motive. Ma simt asa singura,nu am cu cine vorbi si nici cui sa spun ce simt,am pus intrebarea aici sa ma descarc putin si am nevoie de cateva sfaturi sau pareri de la voi, oare problema e la mine si ar trebui sa ma schimb sau ce ar trebui sa fac? mersi, dau funda.

2 răspunsuri:
| apademasa a răspuns:

Ai intr-adevar o problema complicata. sfatul meu:fii tu insuti orice s-ar intampla. ocupa-te in special de scoala si poarta-te cum crezi mai bine.problema nu e la tine dar nici la restul.cand te simti prost zambeste si mergi mai departe pentru ca nu conteaza ce cred ceilalti cat timp tu te porti normal si corect, iar cu familia incearca sa discuti, gandeste-te ca n-au nici o vina.bafta!

greece12
| greece12 a răspuns:

Esti la varsta la care si sa nu se intample nimic,ceva tot te va necaji,e varsta transformarilor,a primilor pasi inspre omul matur care vei deveni maine si e tulburator cand ajungi in fata atator noutati.
Ignora-ti colegii rautaciosi,cauta doar colegele care au un comportament compatibil cu al tau,nu-ti varsa nervii pe familie,ii supui la o pedeapsa fara sa aiba nici o vina,cauta sa faci in fiecare zi un lucru cat de mic care iti face placere si linisteste-te.
Viata e frumoasa,dar depinde in primul rand de noi,daca nu putem sa-i vedem latura luminoasa,ne scufundam in pesimism si negura, singurei!
Zambeste mai mult, cauta in orice partea buna si invata sa vezi paharul pe jumatate plin, nu pe jumatate gol!
Va trece, te asigur!
happy