| pisoi12389 a întrebat:

Buna, TPU! Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Deci, sunt clasa a 6-a, iar anul acesta m-am transferat la o scoala mai buna, doar ca mi-e foarte greu sa ma acomodez, vad ceilalti elevi noi, care deja s-au obisnuit si vb cu toti colegii si eu nusad in pauze stau mai mult singura, asta daca nu are chef cineva sa ma bage in seama si stau pe telefon pana se suna, am o prietena, dar nu prea vorbim, ma gandesc ca o sa raman asa pana la sfarsitul anului? A trecut deja o luna de cand a inceput scoala.Cum as putea sa ma imprietensc si eu cu colegii noi?

Răspuns Câştigător
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Poți să te acomodezi, dacă vrei. Trebuie să vezi întâi cine e dispus să comunice cu tine și așa îți faci un cerc de prieteni.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Baga in seama pe cine trebuie si asa te vei imprieteni cu persoane. In general, fara comunicare nu se poate realiza o prietenie.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Cu timpul o să te acomodezi. Trebuie să ai răbdare. Am avut și eu probleme de genul, dar s-au rezolvat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta ai văzut cum se comportă un câine scos la plimbare când întâlnește un câine scos la plimbare?
Imediat de apropie unul de altul, și încep un ritual de socializare. Se amușină unul pe altul. Neavând ca noi voce să comunice, dau din coadă, apoi latră, apoi încep o joacă.
Astfel, semnelele că dorești să fii prietenă cu cineva dintre colegii tăi, trebuie să pornească și de la tine.

| Katie1356 a răspuns:

Cauta tu persoane cu care sa poti discuta, nu astepta mereu abordare din partea celorlalti.