| Christyne a întrebat:

La sfarsitul anului trecut de scoala m-am certat cu cea mai buna prietena care e cu mine in clasa...nici acum nu ne vorbim.Problema este ca eu am inceput sa nu mai trec pe la scoala deoarece toti colegii/prietenii cu care stateam anul trecut amandoua acum stau cu ea iar pe mine practic ma ignora.Am inceput sa ii mint pe ai mei ca ma duc la scoala si eu nu ma duc sau ca nu fac scoala din diferite motive.Tocmai de aceea certurile cu ai mei sunt tot mai desesad. As vrea sa ma inteleaga cineva ca nu imi e usor sa stau 5 ore in banca, sa nu ies in pauza(ca nu am cu cine), sa nu schimb o vorba cu un coleg si sa raman singura in banca.Stiu ca am apucat un drum prost dar nu stiu ce sa fac...simt ca o sa clachezsadHelp!

Răspuns Câştigător
| KiSS_4146 a răspuns:

Am si eu o probleme de genul asta...in general colegii mei sunt fitosi cu bani iar eu sunt mai simpla care nu vorbesc cu ei...acum cateva saptamani m-am certat cu cea mai buna prietena care e si colega cu mine de bancahappy deci cu ea ma intelegeam cel mai bine... dupa ce ne-am certat o zi am stat in banca cu ea fara sa vorbim dar ma simteam foarte prost si parca abandonata pentru ca nimeni din clasa aia nu sta cu mine decat ea care imi stie toate problemele de familie de viata etc...pentru ca de 8 ani de zile suntem prietene ne-am impacat dupa o zi... dar in ziua aceea m-am simtit parca nu as vrea sa merg la scoala mergeam cu ura...ar trebui sa nu te intereseze pana la urma mergi la scoala ca sa inveti nu ca sa stai cu prietena ta...in viitor cand o sa ai nevoie de o meserie in viata nu cred ca vine prietena ta si iti bani sau o meserie...ar trebui sa iti vezi de scoala chiar daca e greu stiu ce greu e sa fii ignorat chiar daca tu nu ai nicio vina ...ai grija de tine si nu baga in seama pe toti si nu pune totul la suflet//pup kiss

32 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Trebuie sa traiesti constienta ca totul trece si situatia de fata nu e o costanta.La scoala nu te duci numai pentru prieteni ci si pentru a invata lucruri intresante despre viata si mai ales despre marile fete ale lumii.Imi pare rau ca nu ai colegi ca lumea, dar nici eu nu amlaughingSunt persoane in clasa cu care nu am schimbat mai mult de "salut" pentru ca simt o reticenta din partea lor si prefer sa nu ma bag unde simt ca nu sunt privita bine.Am o singura prietena adevarata in clasa pe care o stiu de 10 ani si sincer vorbind nu stiu cum as fi putut supravietui fara ea in jungla liceului.Sunt putin melo-dramaticalaughing
Eu zic sa incerci sa iti faci prieteni de la alte clase cu care sa iti petreci pauzele si tratezi cu un pic de indiferenta rautatile astea de prescolari ale colegilor tailaughing

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asta nu e un motiv sa nu mergi la scoala, tie iti faci rau nu altuia.Mergi la scoala, invata si stai in banca ta, chiar daca ceilalti te ignora. Totusi vreau sa te intreb din ce motiv v-ati certat, nu cumva a fost din vina ta? In acest caz daca stii ca nu ai avut dreptate si e vina ta e bine sa iti ceri scuze de la prietena ta, lasa mandria la o parte. Cred ca a fost vina ta alt motiv nu cred ca este de te ignora toti colegii.

| Linda a răspuns:

Vorbeste si cu alte persoane din clasa. Spune-le, vorbeste cu mine pauza asta. Poti si sa ai carti de citit. Roaga-te sa-ti dea Domnul o prietena. Vorbeste si cu diriginta voastra. Mi se pare ca ar trebui sa ajute la crearea unui climat de prietenie in clasa. Spune-i si de situatia voastra. Poate gaseste care e problema si va ajuta sa va impacati.

| oz a răspuns:

Citeste niste carti filozofice...sa vezi ce repede trece pauza...

| Silvia a răspuns:

Cred ca esti mica...[asta pentru ca stai doar 5 ore la scoalabig grin]. Nu trebuie sa chiulesti din cauza colegilor.Sunt ca oile, si daca unul face ceva fac si ei...Stiu cum e ...ca si eu sunt copil, dar trebuie sa treci peste.
Impaca-te cu prietena ta, daca nu, impaca-te cu colegii...nu se poate ca toti sa iti intoarca spatelewinking. Prieteni din alte clase nu ai? Nu prea as crede... dar daca n-ai... fa-ti. E bine la varsta asta sa schimbi unii prieteni, ca sa iti dai seama in preajma cui vrei sa stai.
Succes.big grin

| juniper a răspuns:

Offf... Christyne, as putea scrie o carte despre perioada mea in clasa a 7a, dupa cum am mai raspuns la intrebari, toti isi bateau joc de mine, nu aveam preteni, toti ma ignorau si ma faceau tocilara pe la spate, timp de un an am suportat criticile lor, ma prefaceam bolnava ca sa nu merg la scoala si mergea (3-4-5 zile nu mergeam), dar nu chiuleam (si mai si spuneau ca miros a transpiratie la ed. fizica si de aceea se luau de mine), nu chiuleam, fiindca stiam care sunt consecintele, mai ales ca nu vroiam sa ma cert cu mama, in banca stateam singura si in fata, iar in pauze tot singura... ma mir ca am trecut cls. a 7a, a fost un an lung si greu, dar a fost cel mai groaznic an din viata mea.

| ChibiRose a răspuns:

Am citit toate raspunsurile.Sunt bune, dar neconcludente! Daca nu vrei sa-i ignori, incearca sa te impaci cu prietena ta si totul va merge de la sine! O parere de rau sincera face minuni! Si astfel te vei reintegra in colectiv si vei putea merge la scoala!

| sweety_1169 a răspuns:

Asta nu e un motiv pentru a nu mai merge la scoala. pur si simplu nu ii baga in seama, trateaza i cu indiferenta si mai tarziu vor venii ei la tine, in pauza poti sta sa iti repeti lectia sau poti asculta muzica, radio si nu trebuie neaparat sa stai cu fetele de la tine din clasa...incearca sa iti faci alti prieteni mergand la proiecte extrascolare sau sa faci un sport ceva, succes si nu mai chiulii ca nu te ajuta cu nimic ba mai mult ei se simt bine stiind ca nu vii la scoala din cauza lor

Răspuns utilizator avertizat
| Sabwy a răspuns:

Problema ta e destul de grava ...nu trebuie sa renunti la scoala! Cu ce o sa fi tu imi diferita decat altii? Trebuie sa vorbesti cu cea cu care te-ai certat cu cea mai buna prietena, daca intr-adevar ti-a fost macar o amica te va intelege si o sa va reluati prietenia

| StaRmAgiC a răspuns:

Buna.Christyne.pai cum pot sa iti spun...nu poti chiulii de la scoala doar pentru ca u nu mai vorbestii cu colega ta... faptul ca u chiulesti acum. u crezi ca e bine macar pentru tine momentan. dar cat o sa dureze? tu tot o sa dai ochii cu colegii tai...si tie singura iti faci rau...pentru ca iei absentze.si ramai in urma cu materiile. sfatul meu.incearca sa te duci la scoala...incearca sa te bagi in in seama cu colegii... dar nu aceia mai fitzosii.aia care crezi ca sunt mai de treaba...gaseste motive.de exemplu.sa recuperezi materiile...fii mai mereu pe langa eii...incearca sa intrii pe sub pielea lor. e bine totusii sa fii u insutzii nu ceea ce ar dorii altul sa fii...si incearca sa vorbesti cu prietena ta...depinde si cine a gresit... dar e o vorba care cu totii ar trebui sa o luam in seama "nu te face cu nimic mai mic daca iti ceri iertare... iar cel care iarta are un suflet mare".incearca sa vorbestii cu ea.si sa fii mai receptiva...pentru inceput da-te cu binsorul pe langa colegii tai. i-ao cu incepetul...stiu cum este pentru ca si la mine a fost la fel.cand m-am certat cu ea.eu am ramas singura. dar nu m-am dat batuta. i-am aratat.ca pot si singura sa ma descurc.tot asa m-am dat pe langa colegii. astea.si se oftica. dar nu o bagam in seama.si am vorbit cu ea...in cele din urma...decii nu te lasa calcata in picioare.arata-i ca nu esti o lasa si fugi de primul obstacol.continua scoala.fii fata dersteapta...si incearca sa te bagii mai mult in seama cu colegii.sa gasesti motive.sa te apuci de scoala.si sa vorbesti cu colega ta...sa clarificati lucruriile... sper sa rezolvi lucrurile:*:*...ai grija de tine:*

| alexa1990 a răspuns:

Arata-le ca nu te intereseaza faptul ca ei te ignora. si nu mai chiuli pentru ca nu o sa rezolvi nimic. din contra o sa fie mai rau pentru tine

| Bloo2 a răspuns:

Tu nu mai mergi la scoala din cauza colegilor? gizăs...

| Aerosmith a răspuns:

Du-te mai la scoala...Asta e...Desi colegii vorbesc cu mine eu in pauza ascult muzica la casti...Sincer nu te inteleg .In toata scoala aia doar clasa ta exista? Fa'ti prieteni...si mai devreme sau mai tarziu vor veni ei sa vorbeasca cu tine sau sa-ti ceara ajutorul. Dar sa nu te duci la scoala...Doamne...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg perfect ca stiu ce inseamna o asemenea chestie in perioada adolescentei. SI la adulti se intampla cam la fel...doar ca e vorba de alt mediu:locul de munca."Colegii' sunt la fel - colegi de servici. Ce ar trebui sa faci? In primul rand vorbeste cu parintii tai si explica-le ca treci printr-o perioada mai grea.Incearca sa le ceri sprijinul si sa te ajute sa treci peste impasul asta.Si apoi ar fi bine sa vorbesti cu fata cu care te-ai certat sau daca nu vrei asta macar cu gasca din care faci parte. E inuman sa se intample asa ceva...Nu mai traim in Era Paleolitica, sa fim seriosi. Daca nu se rezolva nimic, ai incredere in tine ca poti si singura.SI incearca sa iti faci prieteni... dar de data asta prieteni adevarati, nu actori! Ai grija de tine si mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost certata cu aproape cea mai buna prietena a mea 1 lunaraised eyebrowssi e in clasa cu mine si mai iubita decat mine de colegi.Am trecut peste.nu mi-a pasat.happy
De ceva iar sunt certata cu ea si cel mai sigur cearta asta va tine mai mult de 1 lunahappy sau poate chiar mereu.
Asta nu e un motiv sa nu t duci l scraised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! fa o cerere sa te muti in alta clasa sau chiar la alta scoala, rapid ca pierzi din timpul tau pretios iar parintii tai nu au nici o vina
alta data sa nu te mai certi sau fii mai diplomata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@c. a
pentru ce sa faca o cerere? sa plece ea?
Stai cristina acolooh go on.
Crede'ma chiar stiu cum de simti. de multe ori am ajuns ca tine ar am trecut.totul trece.happy numai ca pe moment doare
Si silvia daca are 5 ore nu inseamna ca e mica.
La liceu din ce in ce ajungi mai sus scad orele. De ex eu sunt a 10 acum si am tot cam 5-6 ore pe saptamana. anul trec aveam minim 6.
Revin la tine cristina...Nu te muta sau sa nu t mai duci pe la scoala.Nu ea iti va da de mancare atunci cand trebuie sa te angajezi!
Eu am ajuns la concluzia ca depinde ce fel de prieteni sunthappy
/eu am avut pe una popularaoh go on.
Am avut.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu mergi la scoala ca sa inveti, sa iti faci un viitor, de colegii astia scapi imediat, dar daca de informatiile pe care trebuia sa le acumulezi la scoala "scapi" nu e de bine. Asa ca du`te la scoala si in pauza citeste. ti lectia pentru ora ce urmeaza sau iesi pe coridor si imprieteneste-te cu vreo fata de pe etaj ca doar fosta ta prietena n`o fi ea buricu` pamantului sa stea toata lumea in jurul ei. Prieteniile se leaga repedehee hee.
Bafta` si sa fi iubita!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un prieten/prietena noua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt a 6a.winking

Asa am patit si eu si chiar si acum sunt intr-o situatie asemanatoare.

Am 2 prietene f bune.cue ele ma cunosc din clasa 1 si in clasa a 5a ne-am mutat la alta scoala.acolo am eu o verisoara la clasa alaturata, de aceeasi varsta, si cu care sunt prietena de cand eram noi mici.si pana acum nu mi-au zis nimic, decat una ca am inceput sa le neglijez ca sa stau cu verisoara mea.

si acum zilele trecute am iesit in oras cu ea.si mi-au zis.de fapt prima mi-a zis : vad ca ai iesit in orasoh go on si apoi cred ca ele au vorbit ca mi-a zis si cealalta .ca nah, ce face una face si cealalta.si acum sa le intreb daca vor sa iesim.cica nu, lasa, iesi cu verisoara ta! si sap[tamanile treqte le intrebam daca vor sa iasa si ele nu`.ca e frig.si acum imi tin morala.si numai cu ele plec la scoala ca e cam departe.si nu m`as mira sa nu ma mai ia cu ele cand plecm maine.si oricum or sa ma ignore ca una e mai nesimtita asa, si cum spuneamce face una face si cealalta...

dar oricum o sa ne impacam noi ca o sa fie ziua mea saptamana astatongue

deci draga mea. o sa treceti voi si peste asta.eu ncii nu vorbesc cu colegii mei.mare filozofie. avem niste fete in clasa. rolling eyes sa nu`ti mai zic.intreab`o ceva .mai vorbiti, despre tema nu stiu ce si la final o sa o intrebi daca vreti sa va impacati.asa am patit si eu. ia sa vezi.si pe colegi, mai destinde`te si tu.mai stai prin clasa, mai iesi la aer, gasiti voi ce face. da` ce clasa esti tu?happy

prieten n`ai?big grin bine, nici eu n`am dar ma cunosc cu multi baieti si toti vorbesc cu ine in fiecare pauza.cum spuneam, mai destinde`te. vorbeste cu mai multi, mai fa si tu fite pe` la eismug ia sa vezi cum o sa devii cea mai smecherasmug

merita.nu te lasa asa doar pentru o tipa.straight facevorbeste si tu cu dirigintele vezi el ce zice.despre copii.sau.vezi si tusmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu m-am certat cu cea mai buna prietena a mea... dar colegele mele sunt foarte de treaba si daca ma vad ca stau suparata fac orice ca sa ma inveseleasca... dar eu vreau sa o am alaturi pe colega mea...pe prietena mea... dar acum ea umbla cu o alta colega.care e o fata...cu cei 7 anide acasa uitati...si bea tot timpul fata aia...si in curand o va invata si pe prietena mea ...numai rele. dar ceea ce fac este...incerec sa fiu indiferenta...sa uit ca nu mai vb cu ea...si parca imi trece... dar cand o vad ca rade si pvesteste cu ceealalta .im vine sa mor...nici eu nu stiu ce sa fac... dar singurul lucru care TREBUIE sa; l faci...este sa te duci la scoala si sa FII INDIFERENTA...bafta.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu. Prietena mea m-a luat la palme si m-a injurat ca nu am avut de unde sa i dau un creion. ea si-l pirduse [pe al ei si nu puteam sa i-l dau pe al meu, pentru ca scriam si desenam. Acum sunt certata cu ea, si nu mai vreau sa aud de ea. Cica diseara o sa sune ca o certe pe m-am rolling on the floor e LooseR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cris si eu m-am certat cu pr cea mai bine cand o vezi apucate sa plangi
si spune-i ca te-ai facut o pr noua mai bine ca ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In pacate cu prietena ta si du-te la scoala

| vilmaristul a răspuns:

Extraordinar!
pai tu te ambitionezi impotriva ta?
eu cred ca nu faci decat sa cauti un motiv sa nu mai mergi la scoala
lasa copilariile, si vezi ti de scoala, ca anii trec si prietene mai gasesti, dar scoala ba

| Christyne explică:

Sunt clasa a 11a silvia...nu sunt tocmai mica...problema e ca eu pun pana si cea mai mica vorba la suflet, fie ea buna sau reastraight face

| Trissy1 a răspuns:

Buna, Da, Te inteleg, nu am lipsit de la scoala dar trebuia sa stau cu o fata care nu prea vorbea.happyTrebuia sa stau si cu baietii, cand m-am certat acum cu cea mai buna prietenabig grin. big grinNe-am insultat si azi, martie 11 big grin rau rau rau.cryingDar iti spun du-te la scoalawinking, si lasale in pacehappy. Spunele daca poti sa te joci cu ele sau sa stai cu ele, sau ia-o pe ea la o discutie in care sa vorbiti.happy La mine a mers... dar acum nu mai merge deoarece prietena mea, fosta, pentru ca e foarte increzutahappy. Nu e gluma toti spun asta.
Deci nu merita sa te certi cu parintiihappy. Megi linistita la scoala si incearca sa imi urmezi sfatul.happyDiscuta cu elehappy. si eu am nevoie de ajutor big grin. Dar Id-ul meu este Trissy_Warrior in caz de oricehappy o sa ma bagi in lista sa vorbimhappy. Si daca sfatul nu merge, nu este vina mea happy

| Trissy1 a răspuns:

Hey! Ti-am dat si inaitne raspuns. Da, nu sunt in aceeasi situatie pentru ca, desi m-am certat cu prietena mea ce mai buna (fosta) toti tin cu mine, dar ea imi fura colegii si prietenii. Ea vrea sa ma excluda, si ma injura, si ma barfeste. Dar eu stiu asta. si vreau sa vad ce se va intampla in continuare cand va incepe scoala. Oricum tu sa mergi la scoala... du-te la Mc, fale cinste, distrativa, radeti si poate o sa uite. Sfat : ia-o si pe prietena ta sa vedem ce o sa zica.Stii slabiciunile si secretele ei! Asa ca ai cum sa profiti happy