| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Sunt curios de ceva. Să zicem că se întâmplă un accident și o anumită persoană suferă o pierdere de memorie, o amnezie. Persoana aceea în prezența unei persoane pe care o considera specială și de care nu-și amintește începe să-i bată inima mai tare? Ca să fiu mai explicit când persoana specială este prezentă, inima nu bate mai cu putere, nu urmează un tipar al bătăilor pentru acea persoană chiar dacă a uitat cine e? Sper să înțelegeți, dar oricum nu prea cred. Chiar dacă mintea suferă de amnezie, inima bate după un anumit tipar în prezența unor persoane? Până la urmă inima este doar un organ care pompează sânge, nu are memorie. Voi ce credeți?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca daca o persoana uita de o anumita persoana... inima nu bate la fel de puternic, totul pleaca de la creier.
Chestia cu "inima sau mintea" este doar asa... metaforic.

| Catrice a răspuns:

Eh se mai întâmplă asta prin poveștile de dragoste din cărți, filme; 9)

| SilentRain a răspuns:

Subconștientul își face treabă, de aceea "inimi ii bate mai tare " când vede acea persoană pe care consiten nu o poate recunoaște
Creierul e că un PC, multe informații nu sunt șterse doar greu de aceasat