| MadalinaUzumaki a întrebat:

Bună TPU, vineri colega mea a avut febra și sâmbătă seara am avut și eu febra și i-am scris un mesaj "uite ce ai făcut ca m-ai îmbolnăvit și pe mine" (în gluma) si ea a început să se supere ca nu e vina mea și s-a supărat grav pe mine.
Întrebarea e:
E vina mea ca s-a supărat sau ea nu a înțeles gluma?
Dau funda

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

In care ai spus-o nu parea o gluma, in orice caz nu una amuzanta.
Nimeni nu se amuza cand e acuzat, chiar si "in gluma".
Eu iti recomand sa ii ceri scuze si sa-i spui ca a fost o gluma neinspirata.

| iderspor a răspuns:

E vina ei ca nu a înțeles ca glumeai si vina ta ca am glumit pe tema asta. Nu vad de ce vrei sa dai vina pe cineva. Poate peste puțin timp va înțelege ca a fost o gluma si va veți împăca. Pe de alta parte daca nu știe de glume cred ca ar trebui sa te abații sa le mai faci... unii oameni pur si simplu nu țin la glumewinking. Nu cred că e vina nimănui, a fost doar o neînțelegere cel mai probabil.