| Thecurious a întrebat:

Buna tutuor, savantul nutritionist Gheorghe Mencinicopschi si alti medici nutritionisti avertizeaza frecvent populatia cu privire la alimentatia nesanatoasa pe care au adoptat-o marea parte a populatiei.
Consecintele sunt dramatice. Diabetul de tip 2 apare din ce in ce mai des in randul tineretului. Afectiuni ale colonului, obezitatea, hemoroizii cauzate de alimentatia moderna pun "stapanire " pe omul modern.
Cum credeti ca vor evolua societatile in aceste conditii?

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Va evolua la fel ca pana acum, ce spun oamenii astia nu e nimic nou. Probleme de sanatate au existat intotdeauna, iar omul isi face cu mana lui rau mancand toate porcariile de pe piata. Nu-mi spune ca acum sunt mai multe cazuri de obezitate decat in anii 40-50 (America, unde fast food-ul era la inceput si in ascensiune), doar ca nu a tinut nimeni evidenta numarului x de blonavi dintr-un anumit loc cauzat de mancarea nesanatoasa bla-bla deoarece atunci aceasta evidenta se tinea mai greu, ba chiar oamenii erau mult mai putin informati la ce riscuri se supun fata de acum.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Minte sănătoasă in trup sănătos. Am citit cartea Biblia alimentara scrisa de Gheorghe Mencinicovschi.In aceasta carte sunt descrise toate E-urile care se folosesc in industria alimentara si cea farmaceutica.In afara de "roșu de sfecla" extras din sfecla roșie toate au reacții adverse toxice si unele sunt considerate cancerigene.Nu numai alimentele sunt toxice ci si medicamentele.Toate conțin E-uri si nu puține pentru ca sunt mai interesați sa nu dea faliment industria alimentara si cea farmaceutica decât de sănătatea populației.Toți medicii nutriționiști recomanda tratarea bolilor prin legume, fructe si cereale dar naturale nu contaminate cu chimicale. Daca nu se vor da legi prin care sa se interzică aceste chimicale oamenii vor deveni din ce in ce mai bolnavi, iar conducătorii lor din ce in ce mai confuzi in a lua decizii bune in ceea ce privește legiferarea.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dacă umanitatea o ţine tot aşa, până în 2050 o să fie normal ca generaţiile vor avea 200kg.
Cred că asta nu se va mai numi "obezitate" pe atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alimentatia moderna e Nesanatoasa-- >cu multe consecinte negative. Insa Am inventat fel si fel de remedii, medicamente pentru aceste consecinte. Aceste medicamente provocand alte probleme la randul lor pe care le tratam cu alte pastile.
Deci Cum o sa evolueze societatea? O sa ne pierdem Umanitatea naturaletea, devenind un fel de "roboti" organici.