| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, ce parere aveti despre finalul serialului Game of Thrones?

5 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Îl copiez de la altă întrebare la care am răspuns.big grin

Foarte bun episodul.
Interesantă alegere pentru rege.
Îmi place cel mai mult finalul lui Tyrion şi al Sansei.
Scena cu Jon şi Ghost e preferata mea din tot episodul ăsta.E potrivit pentru Jon finalul lui.Îmi place că i-au lăsat părul pe spate, ca un semn că a redevenit Jon din primele sezoane pe care l-am îndrăgit cel mai mult.
Mi-a mai plăcut scena cu Brienne când scrie despre Jaime.I-a făcut puţină dreptate personajului şi pare că l-a iertat.Şi faptul că ea e noul comandat al gărzii regale e foarte potrivit.Dar mi-ar fi plăcut şi mai mult dacă ea şi Jaime ar fi avut un happy-end.Asta mi-aş fi dorit cel mai mult de la finalul serialului.
Finalul lui Dany e perfect pentru ea.Scena tronului de la început până la sfârşit, cu Drogon, e glorioasă, una dintre cele mai bune scene din serial.
Finalul Game of Thrones, trecând peste faptul că i-au distrus personajul lui Jaime, e bun, potrivit.Cred că dacă nu ar fi grăbit ultimele 2 sezoane şi ar fi făcut tot câte 10 episoade pentru ele, ar fi fost şi mai bun.
Serialul rămâne printre favoritele mele, cel puţin în top 5. Din punct de vedere al cinematografiei, efectelor, muzicii şi al scrierii unor personaje, e cel mai bun.

| RainmakerX a răspuns:

Ce pot spune?
A fost un final ok. Singura mea dezamagire este ca au grabit lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am zis acum o luna si ceva ca un astfel de final mi s-ar parea cel mai potrivit pentru GOT. Nu s-a implinit totusi viziunea lui Bran asa cum banuiam eu. In viziune, ce se depunea in sala tronului, parea a fi zapada. D-aia am presupus ca e faza de la final, in care vorbele Starks-ilor se implinesc in sfarsit, si in care va fi aratat pentru ultima data tronul, golit de orice insemnatate (mort, intr-un fel, exact ca toti cei care au dorit sa stea pe el). Dar a fost mai frumos sa il vad distrus chiar de focul care l-a creat.

Mi-a placut ca ultimele cuvinte ale lui Tyrion au fost inceputul povestii cu magarul, mierea si bordelul, pe care normal, nici acum n-a terminat-o.

Jon Snow.

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Nu am inteles ce a vrut sa transmita prin ultimele cuvinte.

| CosminCD a răspuns:

A fost un episod fain! De fapt, tot serialul a fost foarte interesant. Cu toate ca, fiecare ar mai adauga cate ceva, e best of! Mi-a placut ca, pana la urma, Stark ajung sa fie majoritari - Bran rege, Sansa regina Winterfel, Jon (chiar daca nu e Stark) ajunge acolo unde se simte cel mai bine - desi, probabil, merita tronul, insa aici observam caracterul personajului, Arya devine o aventuriera...Insa, cel mai trist e ca s-a terminat. Mi-ar placea un astfel de serial cu episoade/sezoane mai multe. Bine ca „tanar si nelinistit„ au avut o multime. Insa, tot ce e bun dureaza putin.