| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, de ce Romania si Statele Unite ale Americii trimit trupe militare in Afganistan?
Din cate stiu, Romania este membra NATO tocmai din acest motiv.
Guvernul Afgan nu e in stare sa isi controleze teritoriul sau ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nupe. Nu pot
Afganistan este o tara muntoasa ca origine istorica provenita din confederatii de triburi diverse.Creata de mariile imperii in secolul 19 ca o zona neutra. Prin anii 1970 Situatia politica se destabilizeaza dupa ce razboiul rece patrunde in tara lor, presedintele este dat jos de la putere, inlocuit de diverse regimuri schimbatoare. Ca urmare URSS invadeaza in forta/ocupa Afganistanul in 1979. , ulterior diverse tari islamice, si SUA inarmeaza gruparile "teroriste" de gerila sa lupte impotriva Rusiilor. Dupa destramarea Urss, Rusia se retrage, iar in scurt timp Guvernul este coplesit de rebeli. Intre timp si Sua isi retrage suportul
Ulterior gruparile de gerila se bat intre ei, pana cand "Talibanii" castiga razboiul., ocupand aproape toata tara, Afganistanul devenind tara terorista, extremista-islamic.
Deci Talibanii au fost finantati initial de Sua in timpul razboiului rece, Iar in 2001 provoaca celebrele atentate teroriste WTC Din Sua
Dupa atentate America invadeaza Afganistanul in 2001, asemanator rusiilor Sua castiga toate bataliile, preia controlul tarii cu mare usurinta., dar gruparile teroriste se refugieaza in munti/sau in afara tarii in statele Islamice de unde continua raidurile. Asa ca nici acum nu este tara stabila...
Daca Tariile occidentale si-ar retrage suportul "teroristii" ar re-ocupa afganistanul., Statul de drept nu exista, este un stat care supravietuieste datorita Lumii vestice.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, guvernul afgan nu e in stare sa se bata cu teroristii si alte miscari si organizatii rebele de prin orient. Cum nici sirienii sai iraq ienii. Plus pe langa asta mereu au fost interese petroliere si economice prin zona.

| Wr3nch a răspuns:

Cam greu de controlat cand talibanii arunca totul in aerlaughing