| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, este indicat, intotdeauna, sa ne pastram calmul in situatii de criza?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,e bine sa o iei la fuga

| minrest a răspuns:

Asa cred. La ce ne-ar putea folosi sa ne pierdem capul, sa intram in panica? Calmul iti permite sa foloseti la intregul potential orice potita de salvare; daca intri in panica nici nu mai identifici corect oportunitatile de rezolvare.

| ThyDoom a răspuns:

Da, așa este indicat. Dacă nu poți face asta, îți recomand un sac de box. Sau alte exerciții fizice (alergat de exemplu). Și apoi, după ce te calmezi și ai mintea mai limpede, poți căuta o soluție la ceea ce-a declanșat respectiva situație de criză.

| Dandinelle a răspuns:

Cand nu esti calm, in situatia de criza, de fapt reactionezi. In cele mai multe cazuri reactia nu este gandita. Cineva, candva a spus: act, don't react.
Ca sa ajungi mai calm/a in situatii de criza, practica observatia.

| Andreeush a răspuns:

Normal, dacă acționăm din impuls nu e bine.

| Drimmero a răspuns:

Depinde de situatie pentru ca sunt situatii in care nu-ti poti pastra cumpatul si ti-l pierzi, reactionezi ca atare. Reactia este impulsul natural,, nu ai ce sa-i faci decat sa incerci sa o tii acolo cat poti.