| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, geograful poate fi considerat umanist, dar economistul?

5 răspunsuri:
| TristanTzara a răspuns:

E o știință socială. Nu cred că le poți numi cele două, deși poate există un aspect interdisciplinar prin care să studiezi Economia și subiecte Umaniste precum hărți vechi.

| SG1995 a răspuns:

Nu, științele umane sunt cele sociale numite impropriu științe, atât economiști cât și geografii lucrează cu date exacte.

| Thecurious explică (pentru TristanTzara):

Geografie este impartita in doua categorii : geografie fizica si geografie umana.
In ceea ce priveste economia, ea nu studiaza natura, chiar daca lucreaza cu matematica.

| Bizon95 a răspuns (pentru Thecurious):

NU, la ambele
conform definitiei, umanist nu are nici o legatura oarecare cu nici una dintre domeniile de mai sus, inclusiv geografia umana (care este despre oameni si mediu, nu umanism, care e cu totul altceva)
https://dexonline.ro/definitie/umanism

| TristanTzara a răspuns (pentru Thecurious):

Există aspecte econice ce sunt discutate în geografie, ca PIB-ul unei țări sau regiuni, statistici legate de industrie, agricultură și servicii.