| HepiBăluuns a întrebat:

Urgent va rog! Imi dati si mie niste idei pentru o compunere cu titlul "copilaria". trebuie sa fac o pagina de caiet studentesc rolling eyes. Eu pana acum am scris cam asta:copilaria este cea mai frumoasa perioada pe care o traim, in care fiinta cea mai de pret de pe lume ne da viata si ne creste, ne jucam, ne bucuram si invatam primii pasi importanti catre cunoastere.Cand copilasii implinesc frageda varsta de 2 sau 3 anisori este cazul sa mearga la gradinita, sa devina prescolari. Apoi, cand sunt pregatiti, trebuie sa-si inceaa scoala. Va rog!

Răspuns Câştigător
| lala178 a răspuns:

Ai surprins prea multe aspecte in putine propoziti.Eu as lasa doar pana la "cunoastere" si apoi as incepe un nou paragraf in care sa dezvolt o anumita idee, de exemplu ca atunci cand suntem copii nu avem nicio grija, ca ne putem juca cu ceilalti copii fara sa tinem seama de sex, religie, culoare. Poti spune de fapul ca atunci cand eram noi copii ieseam afara si ne jucam de-a v-ati ascunsea, sotronul, tara, tara vrem ostasi, saream coarda, ne jucam cu mingea, ieseam cu rolele, cu bicicleta, dar copii din ziua de azi nu mai sunt asa, ei stau mult mai mult timp in fata calculatorului, se joaca jocuri ce contin violenta, nu sunt asa activi precum eram noi.
Mai poti spune ca desi crestem si ne maturizam, fiecare om isi pastreaza o latura copilaroasa si, desi are o varsta care nu ii permite sa se joace in fiecare zi, mai iese la o plimbare cu rolele sau cu bicicleta, la patinoar si isi aduce aminte cu nostalgie de copilarie, atunci cand era liber sa se joace, cand nu avea responsabilitati...
Sper sa iti fie de folos cateva ideibig grin

1 răspuns:
| ILov3Roxana a răspuns:

Re: Inceaa "Inceapa" idei ar fi bune: Incepand scoala invata foarte multe noutati sa adune sa scada sa citeasca si tot asa.Incepand clasa a 5 a s-au despartit multi copii alti mergand la alte scoli dar in aceasta clasa pana in a 8 a invata si mai multe. in copliarie ar trebui nu doar sa invete si, sa se distreze putin. MS sper ca-i bun