| anonim_4396 a întrebat:

Va rog... explicati-mi si mie de ce Marea Britanie a fost cea mai mare putere coloniala prin 1815...Multumesc!big grin

Răspuns Câştigător
| Irina a răspuns:

Iti dau un singur exemplu... India a fost colonie a Marii Britanii si nici la vreme asta nu a reusit sa ajunga la nivelul de dezvoltare din vremea aceea.

7 răspunsuri:
| costyn162 a răspuns:

Au fost multe cauze... dar un raspuns mai amuzant este... a fost cea mai mare putere coloniala deoarece nu era Romania

| Demoiselle a răspuns:

Chestia este ca sunt cu cartea de istorie in fata (scuze de cacofonie) si nu inteleg nimic...

| Demoiselle a răspuns:

Daa costyn... o sa-i spun asta profei de istorie...happy

| cutache a răspuns:

Pune mana pe istorie.

| smy a răspuns:

Un raspuns serios ar fi pentru ca Marea Britanie in acea perioada era cea mai dezvoltata din punct de vedere economis dar si ca pozitie geografica favorabila!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa-l completez pe costyn162...in aceea perioada in Romania era o criza economica, datorita acestei crize romanii nu si-au permis sa inchirieze vreo 3 corabaii ca sa ajuna si ei in Africa asa ca au preferat sa se lupte cu vecinii lor.