| cristian007 a întrebat:

Bună ziua,am o întrebare: Cine știe pe ce data încep zilele orasului tău sau dacă știți dați-le oraselor, satelor, comunelor din Moldova sau oriunde în România?!
Dau funda! Cea mai mare lista va rog!

1 răspuns:
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Nu am cum să îți dau o lista mare dar o să îți spun cum era pe unde am locuit eu.
Când stăteam într-un oraș mai mic din Bacău zilele orașului se fac in preajma sărbătorii Nașterii Maicii Domnului, începutul lui septembrie.
Când m-am mutat într-un oraș mai mic din Brașov zilele orașului se fac in preajma sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, adică pe la începutul lui iulie.
In mare parte zilele orașelor se desfășoară în preajma unor sărbători religioase importante.