| Abramovici1224 a întrebat:

am o intrebare.
Daca cineva va trimite bani pe contul DV-S bancar este o ilegalitate?
Ma refer daca persoana respectiva isi vrea banii inapoi. Adica ma gandesc ca tu ca persoana cand trimiti prin banca o suma de bani tu semnezi pentru ca ai trimis adica ai trimis de buna voie.

5 răspunsuri:
| Dorotheea21 a răspuns:

Nu este o ilegalitate si nici nu semnezi ceva daca nu te duci la banca.
Saptamana trecuta am trimis cu aplicatia de pe telefon o suma mare unei rude, a primit.o in cateva secunde in contul ei si asta a fost. Fara hartii, fara semnaturi. Probabil ca daca cineva trimite din greseala o suma in contul tau si tu il golesti, banca repara situatia asta, cred ca la asta te referi.

| Abramovici1224 explică (pentru Dorotheea21):

Eu am facut o afacere cu cineva care mi-a trimis 5000 de euro, si persoana respectiva s-a razgandit intelegi nu mai vrea sa continue afacerea si vrea inapoi cei 5000 de euro iar eu am investit si eu in aceasta afacere si de ce sa ii mai dau inapoi. Mi-a trimis iar eu i-am scos. Are ce sa imi faca? EL/BANCA.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Abramovici1224):

Banca nu are ce sa iti faca. De el nu stiu. Nu stiu ce acte aveti in parteneriatul vostru. Cred ca este mai mult o problema de morala, dar cel mai sigur, intrebi un avocat.

| Abramovici1224 explică (pentru Dorotheea21):

Nu avem nici un act impreuna nimic semnat, el doar mi-a trimis banii si atata tot. Si acum s-a razganit si dupa ce am bagat si eu ceva bani el vrea banii inapoi. Ma refer daca nu ii mai dau are ce sa imi faca?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Abramovici1224):

Nu stiu. Nu sunt el. Poate ca va merge in instanta pe baza contabilitatii bancii, care arata ca din contul lui, au plecat in contul tau 5000 de euro.
Pana acum nu mi.am pus nici eu problema asta. Saptamana trecuta am trimis 27.000 lei unei verisoare, pe incredere. Daca nu mi.i returneaza, nu stiu ce am sa fac. laughing
Intreaba un avocat, sau du.te la un consilier din orice banca. Pentru 5000 de euro, nu este deloc un efort mare ca sa dormi linistit.