| WallzRUp a întrebat:

Bună ziua.

După părerea voastră, care sunt cele mai urâte orașe din țară? Nu doar din punct de vedere estetic, ci și al calității vieții.

Orașe neîngrijite, murdare, lăsate pradă indiferenței, demne de evitat.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

A cataloga urat un oras nu stiu daca este un termen corect, pentru ca este mai mult o personificare, dar am inteles acceptiunea la care faci tu referire.

nu voi generaliza ci voi spune stric opinia mea, asa ca nu sariti pe mine daca aveti opinii diferite!

din punctul meu de vedere unul dintre orasele "urate" este Bucurestiul! Din punct de vedere al infrastructurii, al zgomotoului, al aglomeratiei, al meltenilor care sunt proveninti din toate zonele rurale si isi etaleaza figurile de cand sunt mutati in "oras".
este evident faptul ca Bucurestiul are si avantajele sale, dar eu m-am referit strict la "dezavantaje"

un alt oras destul de aiurit este Bârlad (judetul Vaslui), acesta este mic, inghesuit, plin de gropi, plin de masini cu volane pe dreapta, fruntea tarii intoarsa de la capsuniwinking

orase/municipii care imi plac mie personal : Iasi, Suceava, Brasov, oradea, cluj-napoca, sibiu, constanta

fac precizarea ca nu exista oras/municipiu sa nu aibe si el problemele sale!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai urat oras mi s-a parut Galati cand am fost ultima data prin el, acum vreo 9 ani e drept. Sper sa se fi facut ceva de atunci.

| dullcat a răspuns:

Buna.Dificil de spus, din moment ce am fost numai in ipostaza de turist, nu am trait in fiecare oras sa imi pot face o opinie solida.Asa la prima vedere nu as putea spune, ca de obicei zonele centrale sunt ok.Cartierele mai marginase sunt alta poveste, au de suferit peste tot, in toata tara, la fel si nivelul de salubrizare, bunul simt al cetatenilor etc. etc.Iti recomand sa citesti postarile lui Vasile Ernu, pe Facebook, despre cum vede el orasele Romaniei.

| Holiday a răspuns:

Fostele orase miniere de pe Valea Jiului si imprejurimi.

| LordCristobal a răspuns:

Buzaul mi se pare cea mai urata resesinta de judet pe care am vazut-o.
Apoi as pune Buhusi(jud Bacau) si Adjud(Vrancea)ambele sunt foarte urate din punct de vedere estetic si nici posibilitati de dezvoltare nu au.

| mODIN a răspuns:

Sighisoara. Glumeam la un moment dat ca cetatea aia inca functioneaza ca cetate, sa tina afara oamenii din restul orasului. E socanta diferenta intre centru si periferie!

De asemenea Barlad, Targu Jiu si Azuga simt ca merita o mentiune speciala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vasuzem la "Romania te iubesc," acum câțiva ani, un reportaj, "Județe la stăpân - Teleorman" iar acolo se prezentau imagini din doua orașe, anume Zimnicea și Turnu Măgurele.
După imaginile prezentate și mărturisirile localnicilor, cele două sunt unele dintre cele mai defavorizate orașe din țară, de fapt, tot județul Teleorman e.