| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua v-ați întrebat vreodată cum ne poate ajuta Biblia să luăm cele mai înțelepte decizii în viață? Biblia este o carte practică pentru noi? Cîți oameni apelează la Biblie cînd au de luat decizii în viață? Aștept răspunsurile dumneavoastră la această întrebare.

2 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Biblia lasă totdeauna loc de interpretare...depinde de persoană dacă poate sau nu fi ajutată de către aceasta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia este o carte sfinta si a fost scrisa de-a lungul a multor secole de catre oamenii lui Dumnezeu. Faptul ca Dumnezeu ne-a dat Biblia este o dovada a dragostei Lui fata de noi. Există lucruri pe care noi nu le-am putea cunoaşte dacă nu le-ar fi revelat Dumnezeu în mod divin către noi prin Biblie. Deşi descoperirea lui Dumnezeu în Biblie a fost dată progresiv pe o perioadă de aproximativ 1500 de ani, Biblia a conţinut întotdeauna tot ceea ce oamenii au avut nevoie să cunoască despre Dumnezeu pentru a avea o relaţie corectă cu El.Biblia este o carte practica pentru noi, citind-o putem intelege ce vrea Dumnezeu de la noi, cum trebuie sa ne comportam in diferite situatii ale vietii si ne ajuta cind intimpinam greutati in viata.
Biblia este un scrisoarea de dragoste al lui Dumnezeu pentru noi, si a fost lasata ca sa ne indrume, sa ne calauzeasca si sa ne invete cum putem lua decizii corecte in viata si cum putem trai o viata fericita iar daca il rogi pe Dumnezeu ca sa-ti dea intelepciune de a o intelege Biblia te va ajuta intotdeauna.