| kristy10 a întrebat:

Cand infloresc cactusii? o data la 10 ani sau in fiecare an in aprilie?

Răspuns Câştigător
| aurelia50 a răspuns:

„Înflorirea a doua oară a cactusului într-un singur an este într-adevăr o anomalie care trebuie consemnată. Cactuşii sunt plante cu ciclu lung de înflorire, sunt specii care înfloresc chiar şi odată la 100 de ani. Pentru un cactus care are ciclul de înflorire odată la zece ani este într-adevăr o minune, dar aceasta are explicaţie în faptul că ritmul normal de viaţă al planetelor este serios influenţat în ultima perioadă de schimbările climatice şi de încălzirea globală"