| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cand muncesc, ma simt ca un sclav.Nu stiu exact de ce, dar ma simt ca un sclav.De ce ma simt eu ca un sclav cand muncesc?

9 răspunsuri:
| ShaOfHatred a răspuns:

Pentru ca iti dai seama in subconstientul tau ca muncesti atata pentru nimic, sau aproape nimic(o masa calda) exact ca un sclav. Asta-i viata asta, muncesti toata viata ca sa mori sarac si singur.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca, chiar esti un sclav.
Esti sclavul banilor.
Si totodata pentru ca muncesti ceva ce nu-ti face placere.

| AFR81 a răspuns:

Poate nu stii exact ce inseamna sa fii sclav. Sclavii erau, pe vremuri, oameni recrutati din cele mai joase paturi ale societatii sau din minoritati care munceau pentru stapanul lor. Pe langa faptul ca nu aveau niciun drept, nu erau platiti, lucrau in conditii putin spus precare, puteau fi vanduti/cumparati oricand, familia lor avea acelasi statut de sclav, stapanul avea, in unele zone si in unele perioade (de-a lungul timpului s-au dat si legi care ii crutau), drept de viata si de moarte asupra lor. Inteleg ca esti nemultumit de locul tau de munca, insa nici pe departe nu ar trebui sa te simti ca un sclav. Ai timp liber, lucrezi cateva ori pe zi in conditii bune si esti si platit. Asta e viata, toti trebuie sa terminam o scoala, iar apoi sa muncim, altfel nu putem trai.

| Kaℓi a răspuns:

Si cand nu muncesti, cum te simti?
Cand muncesc altii pentru tine, cum te simti?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca simti ca esti obligat sa faci asta.

| T0T a răspuns:

Poate pentru că ești un sclav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ți place ce faci.

| Idkidk a răspuns:

Pentru că eşti obligat s-o faci!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai probabil pentru ca simti ca nu esti apreciat pentru munca ta si ca nu esti rasplatit cum meriti.
Trebuie sa muncim ca sa traim ca daca esti somer nu ai bani cu ce sa cumperi cele necesare traiului dar depinde si de ce servici ai ca in unele locuri castigi mai putin decat in celelalte.
Federer are dreptate.