| chiftelutacrocanta a întrebat:

Este munca un lucru serios in viata? Mie nu-mi place munca pentru ca o vad ca pe o obligatie care ma transforma psihic.La munca ma simt de parca as fi un sclav condus de altii.Un sclav spalat pe creier.De aceea nici nu am nici un loc de munca.Plus ca imi pierd mintea la munca, cu cat muncesc mai mult, cu atat vad munca ca fiind o parte importanta din viata mea, si nu este, ea doar devine obsesiva in mintea mea si ma schimba psihic.Voi iubiti munca?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nici mie nu mi-a placut munca la inceput asta pentru ca in tara asta tampita nu se promoveaza calitatea si cantitatea, mergi la o fabrica acolo da tragi ca prostul 8, 9 ore si abia traiesti desi sunt posibilitati ca acea fabrica sa aiba aparate mai avansate si sa mearga mai rapid munca dar nu ai ce face, si in general intri cu pile si te baga la o proba te invata 5 minute si gata total aiurea,in Romania urasti munca cand vezi tampiti pututrosi care sunt indiferenti,nepasatori,fara implicare in munca aia,mie acuma cand am descoperit ceea ce imi place si ma implic cu drag da imi place mult,dar isi spun printre tampiti nu ai cum sasi placa,trebuie sa muncesti printre persoane care sa nu fie puturoase, barfitoare cum sunt multi in Romania de fel, eu tiam mai spus ca tara asta e iadul pe pamant dar in fine, multa bafta, totul e sa ai rabdare, vointa, ambitie daca ai astea 3 vei invata eu asta am invatat mereu cu rabdarea inveti totul, nu poti sti ce isi place sau nu daca nu incerci nimic ma intelegi?

17 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Munca este importanta deoarece iti asigura un serviciu in ziua de azi. Deci da, munca este chiar foarte importanta.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns:

Munca e faina cand faci ceva ce iti place. Unora li se intampla asta.
E o parte importanta din viata, si serioasa. Iti asigura subzistenta, un statut, apartenenta la un grup, siguranta unei pensii la batranete.
Sigur, mai e varianta in care poti fi beneficiarul unei rente viagere si te doare la basca de salariu. Sau poate o sa castigi la loto sau o sa scrii o carte si o sa traiesti din drepturile de autor platite de Tarantino pentru ecranizare. Cine stie, fiecare cu norocul lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru sensibilii ca tine, s-au inventat job-urile la birou. Trebuie doar sa faci fata scolii. Si concurentei (2/3 din populatie).
Pentru aia care inteleg ce rost are munca, si ce inseamna sa inveti sa faci cu adevarat ceva, exista locurile adevarate de munca, "josnice" pentru idioti, mult mai banoase pentru cine e in stare.
Ai avut vreodata un loc de munca?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e chiar asa de serios. Munca vine de la sine laughing

| Sofer a răspuns:

In tara asta muncesti 8-10 ore pe zi ca un sclav pentru 800-1000 lei. Mai si o familie un copil si o masina ca tot romanul, de unde sa faci fata. Asta-i Romania! Sclaviee.

| Florentina9210 a răspuns:

Fara munca nu castigi bani, fara bani nu poti cumpara nimic, deci nu ai supravietui.
E greu la munca, e mai bine sa stam acasa sa ne pice din cer. Nici ca se va intampla asta.
Nimeni nu iubeste munca insa este esentiala pentru a supravietui.
Mama si tata nu vor trai cat noi si la un moment dat trebuie sa ne descurcam pe cont propriu.

| AlexFlorin7 a răspuns (pentru Florentina9210):

Bravo, ai like de la mine

| Florentina9210 a răspuns (pentru AlexFlorin7):

Multumesc!

| raluk27 a răspuns:

Atunci fi un orgolios si un boemo-inteligent mort de foame. Ai mâncat ceva azi?

| blAster85 a răspuns (pentru raluk27):

laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru raluk27):

Prea rautacios. laughing

| raluk27 a răspuns (pentru Florentina9210):

E realist. Daca ar fi director, sa vezi cum s-ar duce la munca.
Sa ne scuzi, daca noi astia care ne platim facturile singuri si cumparam mancare suntem niste sclavi.

| Florentina9210 a răspuns (pentru raluk27):

Daca nu ii place munca.

| aumih16 a răspuns:

Da munca e foarte rea! dar aici nu e vorba de cat muncesti tu! ci de banii aia pe care ii obtii! zici spui ca sunt cu nemiluita!

| JetBlueJet a răspuns:

Eu nu am muncit niciodata.Dar as vrea pe vara.Sa am banii mei sa-mi cumpar ce vreau eu...gen' lucruri pe care mi le doresc de mult iar angajatul pe vara ar fi singura optiune sa mi le cumpar(macar acum cat stau cu parintii), imi mai fac prieteni noi, ^-^
De abia astept.O sacai pe mama intr-una cand imi aduc aminte.
Mie munca mi se pare ceva foarte cool, nu prea stiu sa exprim in cuvinte...cand ma gandesc ca voi lucra si eu intr-o zi undeva ma face sa devin entuziasmata si parca nu mai am rabdare.Parintii imi spun ca munca nu va fi chiar asa de "roz" cum o vad.Dar eu intervin cu tot felul de argumente ce-i face sa-si schimbe parerile. Uneori ii si uimesc si poate chiar si ei asteapta momentul cand ma voi angaja sa vada daca este adevarat ce le-am zis.
*Cred ca acum depinde si ce faci la munca
Cand e nevoie imi incurajez parintii spunandu-le ca nu trebuie sa puna la suflet chiar orice nemultumire a sefilor.(Ca unii comenteaza ca n-ai facut nu stiu ce bine...s.a.m.d.)
*Eu as vrea sa ma angazej pe vara ca ospatar.Si imi convine si programul.Doua zile mergi la munca de la 9 dimineata(parca asa) pana la 00 apoi ai liber alte doua zile si continui asa.(2 zile munca 2 liber) Sau una muncesti una stai acasa.
Si cu tot cu bacsis ai putea ajunge chiar la 1.000
*Eu chiar nu inteleg de ce lumea vede munca ceva rau(sa spun asa).Ii vad pe toti stresati, nervosi...
*Nu te obliga nimeni sa mergi la munca.Dar intr-un moment dat iti vei da seama ca ai nevoie de ceva iar parintii nu vor sau nu pot sa te ajute.Plus ca ei te pot tine pana la o anumita varsta in casa lor caci trebuie si tu sa-ti vezi de viata ta, sa traiesti pe cont propriu din veniturile tale (te mai ajuta si ei cand e nevoie) caci ei nu vor fi mereu cu tine sa te ajute.Iar cand nu vor mai fi iti va fi foarte greu.
*Plus ca te vei simti atat de bine cand te vei vedea cu banii in mana...banii tai, munciti de tine.
*Parintii mei cred ca nu vor simti nici macar o diferenta ca eu voi munci deoarece eu nu le-am cerut bani niciodata.Nici pentru o inghetata.
*Intr-un fel chiar cred ca este enervant ca tu ( nu ma refer la tine zic doar asa) sa muncesti si seful tau sa comenteze, sa tipe sa te faca in toate felurile.Dar daca stai sa o iei logic nicaieri nu-i bine.Iar daca seful chiar te streseaza atat de tare poti sa-i intorci vorbele (asa cum a facut mama cand era tanara laughing ) iar apoi sa-ti dai demisia. Locuri de munca sunt destule.

| LEEMINHO1998 a răspuns:

Munca este o obligatie, sau mai bine zis un mod de-ati mentine existenta.Ce poti sa faci fara ea cum sa cistigi un ban, ca nimic nu cade din pod si totul e scump.Cum zic eu de multe ori te maninca ciinii.Recunoaste ca este important.Munca este toata viata nostra muncesti ca sa nu mori de foame.Si stii, iti place ori nu-ti place trebuie mai ales cind ai copii si tebuie intretinuti si invatati.Cine iubeste sa munceaca nimeni mai, nici eu, dar cum sa traiesti pe spatele parintilor sa astepti ca cineva sa-ti dea ceva.Sunt de acord ca munca distruge psihica daca esti slab de fire insa trebuie sa te acomodezi si sa lupti sa gindesti rational ca nu ai incotro.Trebuie si gata. Daca ai avea un lucru pe plac nu te-ar afecta intatita, ar fi putin mai usor.