| AlexDorinel a întrebat:

Care a făcut mai multe pentru omul de rand: nazismul (extrema dreapta) sau comunismul(extrema stanga)?

Credeți ca dacă comunismul nu ar fi existat, am mai fi fost asa dezvoltați cum suntem acum?

36 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Cert e ca taranii aia vroiau o viata mai buna si au fost asasinati, asta e clar.
Pai era mai bine pana in anii 80 la ceausescu, ca se gaseau de toate, aveai utilitati fara oprire, aveai mai de toate.
Acuma ce faci? Nu mai produci nimic, dai 300 lei pe o consultatie la medic de 15-20 de minute la Sanador, medicamente scumpe, ai vandut resursele cu totul, pamanturile, tot ai dat.
Apartamentele si prost facute costa de 2-3 ori mai mult raportat la salariu fata de atunci.

Roman si Basescu sunt de dreapta, astia au vandut tot, si Constantinescu.

Iliescu macar n-a vandut resurse si nimic, pe vremea lui ca cetatean strain nu aveai voie sa cumperi teren aici.
Nu a dat petrolul si gazele, n-a dat retrocederi adica n-a dat tara inapoi la smecherii care au luat tot la vremea aia pe spatele altora.
Nu i-a dat regelui pensie mare de pomana, nu i-a dat palatele inapoi ca astia.
Ti-a dat la pret foarte mic apartamentul unde stateai cu chirie la stat, ca sa ai unde sta.
Deci astea nu ti le-ar fi facut aia de dreapta sub nici o forma.

| Mosotti a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Eu asa auzisem ca ar fi fost evreu Hitler. Adevaru e ca sigur nu stim daca a fost sau nu evreu.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru UnOmAnonim):

Emil Maurice (1897-1972) a fost nu numai membru NSDAP: a fost cel mai bun prieten al lui Hitler când erau colegi de celulă în închisoare; lui Maurice i-a dictat Hitler „Mein Kampf". Doar că nu era evreu 100%, ci avea origini iudeo-germane; avea și sânge german. Asta e important deoarece în legile de la Nürnberg s-a definit clar că cei care aveau 3 sau 2 bunici evrei erau catalogați drept „Mischling" (rasă mixtă); cei de rasă mixtă aparțineau parțial națiunii și rasei germane, având dreptul la cetățenia germană. Maurice avea un statut superior evreului de rând oricum iar în 1935 Hitler l-a desemnat „arian de onoare" („Ehrenarianer"), făcându-l egal cu germanii.
În octombrie 1942, Hitler i-a propus lui Mussolini să anexe Croația, pentru ca trupele germane staționate în țară să poată pleca pe frontul de Est, dar dictatorul italian a refuzat, zicând că Italia n-ar putea controla bine țara.
Slovacia a existat ca stat independent din pură strategia militară, ca să poată ataca Hitler Polonia mai bine (nu uita că la primul arbitraj de la Viena, din 1938, Hitler nu s-a arătat prea reticent să cedeze ungurilor din teritoriul Cehoslovaciei, acolo unde azi e Slovacia).
Cehia a fost incorporată în Germania ca protectorat de teamă să nu sară Anglia și Franța la ceartă, căci Hitler deja luase o bucată de Cehoslovacia în 1938. Führer-ul l-a chemat pe Emil Hácha la Berlin și l-a presat să accepte integrarea Cehiei în Reich. După ce Hácha a acceptat, Konstantin von Neurath (care până câteva luni în urmă era Ministrul de Externe) a devenit „Reichsprotektor".
Știu și eu citatul în cauză.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru chuckmanson):

"Nazismul a făcut la fel de mult bine umanității pe cât au făcut cancerul, tuberculoza și ciuma bubonică."
Asta a dedus creierașul tău, din câtă istorie știe el. Nu sunt nazist și recunosc că Holocaustul a fost ceva oribil, dar văd că tu ești omul lui Putin, trimis aici să-l pupe undeva pe Stalin.
După ce Germania a pierdut Primul Război Mondial, Antanta a obligat-o să semneze un tratat de pace în Palatul Versailles, pe 28 iunie 1919. Prin el, Germania și-a pierdut toate coloniile, anumite regiuni din țară erau cedate Franței, Danemarcei și noii Republici Polone iar startul devenea o republică. Această republică, instaurată în 1918, după abdicarea kaizer-ului, a existat până în 1933, când a venit Hitler la putere. Tratatul de pace mai prevedea demilitarizarea Armatei Germane la 100.000 de cadre militare, împărțite în 7 regimente de infanterie și 3 de cavalerie. De asemenea, Germaniei i s-a impus să plătească reparații de război în valoare de cam 363 MILIARDE de euro Antantei, lucru care a falimentat economia Germaniei: în 1914, 50 de mărci valorau un dolar american; în 1923, 4, 2 miliarde de mărci valorau tot atât. Oamenii mergeau la cumpărături cu căruțe întregi de bani, care oricum nu mai valorau nimic. Situația s-ar mai îmbunătățit un pic în 1925, pentru a cădea din nou în 1929, odată cu Marea Depresiune. Deja în 1933, vreo 40% din populația Germaniei era compusă din șomeri. Apoi au venit naziștii. Hitler și-a dat seama că condițiile impuse la Versailles fac imposibilă dezvoltarea Germaniei, deci le-a ignorat pur și simplu. Crescând armata, a creat noi locuri de muncă. Vânzând mare parte din proprietatea statului către companii private, a adus banii în bugetul statului. Deja în 1936 șomajul aproape a dispărut din Germania. De aia Hitler era iubit de poporul german în perioada interbelică: a ridicat Germania din cenușă. Așa că mai ușor cu critica.

Răspuns utilizator avertizat