| blackbone1776 a întrebat:

De ce scrie pe wikipedia,, Nazismul sau național-socialismul,, ce treaba are nazismul cu socialismul? Eu stiu ca nazismul este de extrema dreapta iar socialismul este de stanga, tinde mereu sa traga spre comunism! Imi explica cineva treburile astea va rog, nu ma prea pricep la asa ceva si nu are cine sa ma lamureasca!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici o treaba doar ca termenul nazist (denumire data de altii) vine de Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei ( Partidul Muncitoresc Național-Socialist German), asa cum s-a numit partidul unic din Germania de pe timpul lui Adolf Hitler.
Detalii vezi si aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/NSDAP

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nazismul a fost de stanga fiind un partid socialist. Legionarii de la noi au fost de extrema dreapta si tot nationalisti.

| RAY a răspuns:

A fost o ideologie,dogma,doctrina care a fost facuta dupa voia lui Hitler,el a facut ce a vrut,numele era sub forma de propaganda,noi reprezentam muncitori,mai ales ca concurau cu cei de stanga,asa ca acest nume a fost foarte bine ales, cu adv Hitler a eliminat somajul, saracia, a ridicat economia, hitler avea politici de stanga si de dreapta cum avea chef, numa democratie niciodata