| anonim_4396 a întrebat:

Ce s-ar fi întâmplat dacă comunismul nu ar fi existat?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Poate am fi avut si noi acum alt nivel de trai, la fel ca tarile care nu au fost trase in jos de acest regim.Cine stie?

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Un răspuns bun

| LordCristobal a răspuns:

Lumea ar fi fost un loc mai bun.

| mODIN a răspuns:

Daca nu a existat nici comunismul, nici Marx: partidele de dreapta ar fi avut o influenta si mai puternica la inceputul secolului trecut. Nu stiu daca asta ar insemna ca intreaga planeta ar fi avut tendinte capitaliste acum, sau daca ar fi existat o reactie contra acestora si mai mare decat a fost al doilea razboi mondial.

Daca nu ar fi existat comunismul, dar Marx da: ideile lui ar fi impregnat toate celelalte domenii ale existentei in afara de economie (cam cum se intampla acum). Probabil revolutia din 68 din Franta si intreaga miscare postmodernista ar fi inceput mai repede.

| ShaOfHatred a răspuns:

Dacă nu exista comunismul, o altă politică majoră i-ar fi luat locul sub alt nume.
Dacă nu ar fi existat la noi în țară tho, probabil n-am mai fi atât de săraci, dar în același timp, nu am mai avea nici construcțiile făcute de comuniști. It's-a double edge sword.
Consider că a avut locul lui în țara noastră, păcat că nu sunt oameni care să învețe din istorie ca să nu se mai repete.

| Theo94 a răspuns:

Te referi in Romania, am fi avut altceva, ceva mai aproape de ce este in occident, etc.