| Parakeets a întrebat:

Care ar fi atitudinea mai bună de urmat : indiferența la ceea ce spun dușmanii și cu ea bănuiesc că și respingerea, ținutul la distanță sau să le dai ceea ce spun?

Adică dacă cineva spune că ești rău. E mai bine să fii indiferent sau să-i arăți prin toate metodele posibile că are dreptate și îi poți face ceva?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există atitudine mai bună, depinde de context.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ciinii latra, caravana trece. Asta e un proverb de milioane, aplicabil in cazul de fata si nu numai.

| Emma30555 a răspuns:

Faci selecție. Dacă persoana e importanta ii arăți contrariul dacă nu, nu. Dacă persoana e inteligenta va înțelege dacă nu iarăși nu merita

| StoicAnalysis a răspuns:

Le incerci pe toate intr-o ordine anume. Daca nu cunosti persoana. Prima data incerci sa fi rezonabil cu el/ea. Daca nu ajungi nicaieri cu asta, il/o ignori. Si daca nici atunci nu rezolvi situatia, ii raspunzi cu aceeasi moneda, si daca lucrurile escaleaza, te retragi si chemi autoritatile.

| carevaescu a răspuns:

Între cele două opțiuni aș alege indiferența, pentru că mi se pare fără sens să depun vreun efort în urma unor vorbe. Ar însemna să am ego-ul extrem de fragil.

În realitate aș trata ceea ce spun "dușmanii" ca pe orice altă informație: potențial utilă. Aș analiza părerea lor iar dacă mă pot folosi de ceva ca să devin om mai bun, încerc să extrag acea informație pentru beneficiul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii te judeca indiferent de ce faci... Depinde de faptele tale daca le arati contrariul sau nu, dar nu arata nimanui in particular ca esti diferit/a. N-ai de ce. Daca ai prieteni si iti merge bine, vezi-ti de viata

| EestiSodalane a răspuns:

Normal că indiferența este atitudinea cea mai bună. Tot ce zice omul nu este decât proiecție a propriei ființe.
Cine te face prost o face pentru că el se simte prost. Cine te numește rău o zice pentru că el se simte rău. Și așa mai departe. Totul este proiecție.