| anonim_4396 a întrebat:

Mama are niște bani strânși și tot spune ca vrea sa ii schimbe in euro și eu ii tot spun sa ii lase așa ca e degeaba... oare are dreptate? Adică ce se întâmpla dacă ai bani in euro? Ii poți vinde mai târziu mai scump sau ce? Adică de ce face lumea asta?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depozit in lei, cu dobanda variabila (dobanzile la lei sunt in crestere), preferabil la banca la care are deja cont curent si card ca sa-i poata scoate fara comision de la bancomat. Banii tinuti in banca (indiferent ca sunt lei, euro sau altceva) sunt garantati in limita a 100.000 euro per deponent si banca. Daca ii tii in casa pot fi furati, distrusi de un eventual incendiu, inundatie, cutremur, etc.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mama ta are dreptate. Leul s-a depreciat mult anul asta, asa ca deja a pierdut tinandu-i in lei. Si gandeste-te ca asta s-a intamplat in ciuda unei cresteri economice foarte mari, ceea ce arata ca sunt influente pe piata si ea nu e liberă. Stim cu totii ca nu vom putea pastra acest ritm de crestere economică, deci la anul deprecierea leului va fi si mai mare. Iar preturile, in Europa, sunt dictate de moneda euro, asa ca e mai intelept sa economisesti intr-o moneda mai stabila decat leul. Tu pe ce te bazezi cand sustii sa pastreze lei?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Brigaela):

Vrea sa ii scoata, sa ii schimbe in euro si sa ii tina in casa, ceea ce mie nu mi se pare deloc sigur. Cum ar fi mai bine sa faca?

| andreia67 a răspuns (pentru Brigaela):

Din cauza diferentei de curs dintre vanzare/cumparare si a comisioanelor bancare mult mai mari la euro decat la lei deprecierea aia abia daca acopera diferenta de curs. De exemplu daca cumparai euro cu 4.55 la inceputul anului (curs de cumparare) si ii vinzi acum tot cu 4.55 (curs de vanzare) nu ai castigat nimic, daca ii tineai in lei aveai 1-2% in plus ca dobanda. Euro merita tinut daca ai avut venituri in euro (salarii/transferuri din strainatate, vanzarea unei proprietati direct in euro, etc.). Dar sa ai venituri in lei si sa-i schimbi in euro mai ales sume mici si la un moment extrem de prost nu e nicio afacere.

| Bondarel99 a răspuns (pentru andreia67):

Multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru Bondarel99):

NU, asa nu este nici sigur si nici avantajos. Banii tinuti in casa nu sunt in siguranta, nu genbereaza dobanda si sunt toxici pentru economie. Daca ii are in banca, sa ii lase in lei si sa gaseasca un depozit la termen cu dobanda cat mai buna

| Bondarel99 a răspuns (pentru Brigaela):

Multumesc!

| Brigaela a răspuns (pentru andreia67):

Daca faci depozitele bune, nu ai comisioane bancare excesive, iar ceva dobanda e si la euro (sub 1%, e adevarat). La inceputul anului, puteai sa cumperi euro cu 4, 52 (am cumparat eu de la CEC), iar acum puteau fi vanduti cu 4, 57 (am vandut eu saptamana trecuta). Sigur, diferenta este mica si nu ar acoperi miscarile de depunere, extragere, schimbare. Totusi, daca era vorba de bani neplimbati de acasa in banca si inapoi, ar fi fost ceva mia profitabil sa ii aiba in euro. Si la anul probabil va fi si mai profitabil.

| andreia67 a răspuns (pentru Bondarel99):

Depozit in lei, cu dobanda variabila (dobanzile la lei sunt in crestere), preferabil la banca la care are deja cont curent si card ca sa-i poata scoate fara comision de la bancomat. Banii tinuti in banca (indiferent ca sunt lei, euro sau altceva) sunt garantati in limita a 100.000 euro per deponent si banca. Daca ii tii in casa pot fi furati, distrusi de un eventual incendiu, inundatie, cutremur, etc.

| T0T a răspuns:

Probabil pentru că leul se tot depreciază însă cu schimburile astea are grijă banca să ieși tot pe minus.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

De multi ani cursul leu-euro variaza intr-o banda de circa 2-4%, dobanzile atat la lei cat si la euro sunt la minime istorice dar in continuare dobanda la lei e de 2-3 ori mai mare decat cea la euro. Dobanzile la lei au inceput sa creasca rapid in ultimele zile ceea ce inseamna ca o depreciere rapida a leului e putin plauzibila pe termen scurt. Trebuia sa cumpere cand era cursul sub 4.50, acum e aproape pe maxim istoric deci pierzi la sigur. Un depozit in lei cu dobanda variabila mi se pare cea mai buna solutie in acest moment.