| Deeza a întrebat:

Care dintre '14 puncte' ale lui Wilson s-au aplicat? (dupa primul razboi mondial)

3 răspunsuri:
| madalinutza001_9751 a răspuns:

Liga Naţiunilor avea să arbitreze conflictele dintre naţiuni înainte ca ele să fi ajuns la război. Nu toate cele "14 puncte" ale preşedintelui Wilson au fost realizate, spre exasperarea atât a germanilor, cât şi a lui Wilson... în majoritate de populaţie germană s-a aplicat principiul istoric, nu cel naţional...

| madalinutza001_9751 a răspuns:

Discursul lui Wilson prelua multe dintre principiile progresiste care.
Alţi participanţi la războiul mondial au oferit cel mult indicaţii cu... Primul din cele paisprezecece puncte, proclamate la 8 ianuarie 1918, Opoziţia francezilor şi britanicilor la cele 14 puncte a devenit evidentă după încetarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da