| siwel a întrebat:

Care e cartea care v-a marcat cel mai profund viata? De ce?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Sunt multe cărţile despre care pot spune că mi-au influenţat, mai mult sau mai puţin, modul de a gândi, mentalitatea, viziunea asupra lumii, fiecare carte a contribuit cu ceva la formarea personalităţii mele şi mi-ar fi greu să aleg numai una, am să încerc, totuşi...prin adolescenţă citisem "Leagănul pisicii"de Maurice Baring, o carte extrem de deprimantă, în ciuda faptului că făcea parte din colecţia "Romanul de Dragoste". Trecerea imuabilă a timpului, efemeritatea tinereţii, frumuseţea văzută ca o marfă perisabilă, nefericirea resemnată, toate astea îmi lăsaseră un gust amar, îmi doream cu disperare tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte... Apoi s-a produs "întâlnirea" cu Simone de Beauvoir şi "Toţi oamenii sunt muritori", m-a vindecat definitiv de visul nemuririi.Pentru eroul ei, nemurirea fusese un lung şir de soţii, copii, rude şi prieteni pieriţi în negura uitării, generaţii întregi de umbre fără nume, o viaţă fără satisfacţii de durată, fără a avea un ideal, fiindcă întotdeauna idealul va pieri înaintea lui, un prizonier al vieţii şi nu stăpânul ei, cum am fi tentaţi să credem."Se spune despre omul care tânjeşte după solitudine că are în el ceva fie de zeu, fie de fiară" a spus Mateo Aleman, aşa şi eroul romanului, veşnic singur deşi înconjurat de oameni, parte zeu, parte om, nefiind însă nici una nici alta.

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Viata, nu.Mentaltatea,da
Romanul adolescentului miopwinking

| ÅñdRa a răspuns:

O plimbare de neuitat-m-a facut sa-mi dau seama ca fiecare moment din viata e important si ca mereu orice sau orice ar fi trebuie sa fiu buna si mi-a aratat ce inseamna sa iubesti cu adevarat si ca miracolele existahappy

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Ernst Haeckel - Die Welträtsel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eckhart Tolle - The power of now.

Pentru ca m-a facut sa devin alt om