| resident a întrebat:

Care e difereneta dintre un animal si un om? O fi constiinta /?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cativa ani in urma am vazut un documentar despre inteligenta... in el se prezenta inteligenta ca o suma de abilitati si dotari anatomice, astfel:
-omul, coeficient 7 (adica capacitatea intelectuala este de 7 ori necesarul pentru a supravetui)
-delfini, coeficient 5
-cimpanzeii, coeficient 2.5
-gorile/urangutani, coeficient 2
-cani, pisici, corbi, caracatite, coeficient aproximativ 1, 5
-restul animalelor, coeficient intre 1 si 1, 5 (coeficientul 1 este minimul, acesta indica lipsa oricarei inteligente dobandite in timpul vietii, totul fiind pe baza de instinct)
Constiinta de sine exista la toate animalele cu un coeficient mai mare ca 1, insa este atat de inferioara noua incat ne este greu sa il percepem.
Din ce se mai spunea in acel documentar, resesea ca orice animal cu coeficient peste 2 are o constiinta asemanatoare omului.

PS: eu inca sunt in cautarea acelui documentar..., daca il gasesc, voi posta un link.

15 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Cica noi gandim laughing
Eh..lasati ca se spulbera si asta in cativa anilaughing
Sa vedeti voi cum cainii o sa invete cu noi in clasa si o sa ia premiurolling on the floor

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

laughing Sunt cateva diferente.winking
Omul gandeste mai bine decat animalul.winking
Animalele vb alta limba
Omul este stapanul animalelorwinkingMai multe difetentelove struck

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Omul gandeste, vorbeste, progreseaza, distruge mediul inconjurator.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Cica ar fi ala"sufletul" diferenta este ca noi suntem o specie evoluata si ei(animalele) nu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Diferenta, fizicul, in zilele noastre se aseamana foarte mult cele doua categoriilaughing

| daddy a răspuns:

Nu prea este mare diferenta
mi-a placut o vb celebra " omul este singurul animal care nu accepta ceea ce este "
poate doar capacitatile intelectuale daca e s-o luam asa dar nu poti spune ca un om e mai constient decat un peste de ex.

| abis a răspuns:

Homo sapiens sapiens face parte din regnul animal. Deci nu pot exista diferente intre om si animal, oamenii fiind si el, la randul lui, tot o specie de animale. happy

Cel mult pot exista diferente intre oameni si alte specii de animale, diferente care pot fi mai mari sau mai mici.

| spiritul a răspuns:

Difera coarnele

| alina_7783 a răspuns:

Animalul nu are minte ca omul e ca un bebe nascut acum dar pus ingtro incapere sa vezi ca se descurcawinking(daca are 2 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codul bunelor maniere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usor de manipulat, se dreseaza usor, nu isi cere drepturile si isi pierde instinctele de la o generatie la alta....la om ma refer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o fi ratiunea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe bune omul este un animal la urma urmei diferenta este ca am fost putin mai inteligenti asa ca ne-am gandit si noi sa folosim cuvantul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si restul animalelor (in afara de homo sapiens sapiens) pot face diferenta dintre bine si rau, si ele au ratiune... intr-un cuvant suntem EGALI doar ca omul stie sa se foloseasca de elementele din mediul inconjurator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca da!