| Superior a întrebat:

Care e logica scolilor de a scadea nota la purtare pe baza absentelor? Chiar daca ai absente,dar nu ramai repetent/corigent la materii, ce au astia cu elevul? Nu e clar inca ca scoala are rol de robotizare, tampire a oamenilor?

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pai nu te-ai prins care e smecheria cu scoala?laughing

Scoala educa elevii sa fie angajati model, cu prezenta maxima, ba chiar sa stea si dupa program fara sa fie platiti suplimentar, sa faca tot ce spune sefu, fara sa comenteze, fara sa puna intrebari.
Exact ca in scoala, trebuie sa porti o uniforma, trebuie sa fii la ore, trebuie sa inveti toate rahaturile care nu o sa-ti foloseasca in viata doar pentru a putea promova.

Ce angajator ar vrea un angajat care isi face norma si pleaca acasa in timp ce ar putea sa mai stea sa faca si mai mult? Ce angajator ar vrea un angajat, care-l ia la intrebari cand ii cere sa faca ceva ce nu tine de atributiile lui?

| Sn4k3 a răspuns:

Pai ce-ar fi sa vina fiecare cand vrea? Cand ar mai primi note, cand ar mai veni la lectii laughing? Lasa revolutia si cliseele astea, ca tampirea, din cate se vede si in intrebarea asta, este deja prezenta. Normal ca nu e perfect sistemul, dar asta-i viata, fara el ar fi haos. Ar trebui imbunatatit, dar de oameni care au idee cum sa o faca, nu de oi care vorbesc de dragul de a vorbi.

| Plato a răspuns:

Pe baza absentelor *nemotivate*. Una e sa ai o problema si alta e sa nu ai chef. Nu poti sa spui ca un elev e de 10 la purtare daca el nu are pur si simplu chef asa ca nu merge la scoala. Scoala nu e opțională.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu stiu dar ma enerveaza. Mie-mi scade la 8 din cauza absentelor happy