| anonim_4396 a întrebat:

Care e procentajul raspunsurilor castigatoare din totalul raspunsurilor date de voi?

Nu credeti ca acest procentaj este mai relevant in desemnarea topului persoanelor care ajuta cel mai bine oamenii?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te uiti cine se afla mereu in top, ai sa-ti dai seama cat de "relevant" e. Putini useri sunt intr-adevar trecuti prin cateva experiente, ca sa zici ca merita cititi. Majoritatea din top dau la ghici, raspund peste tot, desi sunt mai nestiutori decat cei care intreaba.
Se pare ca site-ul promoveaza cantitatea.

20 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

La mine-i destul de puțin.
„Nu credeti ca acest procentaj este mai relevant in desemnarea topului persoanelor care ajuta cel mai bine oamenii?" thinking bună întrebare

| laSoledad a răspuns:

Bine, hai sa luam in considerare, pe langa acel procentaj, si procentajul raspunsurilor inteligente si folositoare in calcul.

Daca am lua in calcul suma acestor procentaje, s-ar pune cu adevarat accentul doar pe raspunsurile considerate de oameni ca ii ajuta si s-ar elimina astfel din calculul punctajului raspunsurile de tip chat si altele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar putea fi și acesta unul din ele, din criteriile de desemnare a topului, dar pentru aceasta ar trebui modificat softul, roboțelul. Unii răspund orice la oricine, oricum, doar să facă punctaj. Nu dau nume, că se observă asta ușor. Mie mi se întâmplă să muncesc mult uneori, să dau un răspuns relevant.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Asa este!

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Algoritmul actual e cam superficial in desemnarea userilor care ajuta oamenii cel mai bine. Sa decida oamenii care sunt cei mai buni useri, nu un punctaj care stimuleaza postarea oricarui fel de raspuns.

| SilentRain a răspuns:

Nu știu, nu dau nici muci pe ele

| RAY a răspuns:

Sa inteleg ca suntem angajati la TPU si avem o norma ca daca nu ne primim salariul, in primul rand trebuie apreciat faptul ca x sta pe curentul lui, internetul lui = astea costa bani, mai ales pe timpul lui, trebuie apreciate aceste lucruri, fiecare user trebuie apreciat care ajuta, indiferent de fundite, rank, vechime, cu toti meritam respect, care chiar incercam sa ajutam, cat despre clasamentul general este in lucru

bonus https://www.youtube.com/watch?v=eBmaiYW0L0g

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

15% din raspunsurile mele sunt castigatoare.
Puteau fi mai multe, dar am facut si conversatii prin raspunsuri.
Nu ar fi mai relevant, pentru ca uneori dau cate 10 raspunsuri la o intrebare, indiferent daca am funda, sau nu. Daca cel care a pus intrebarea mai vrea ceva, eu raspund, nu vanez funde. Oricum realizarile de aici de pe site nu au nici o importanta.
Raspunsurile apreciate de editori ar avea importanta, dar rar se intampla sa observe cate unul. Se dau random, uneori nu zic mai nimic interesant si iau 'medalia', alteori scriu disertatii pe banda, si nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru laSoledad):

Da, ar putea fi să decidă userii, mai mult decât o pot face acum.

| laSoledad a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Exact.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Nu vad nimic negativ a raspunde la orice, conteaza sa incerci omul sa il ajuti, dar e bine sa te informezi desigur

| aXy99 a răspuns:

Fundele sunt irelevante. Mi s-a intamplat de multe ori sa ajut lumea prin mesaje private sau sa le dau un raspuns care chiar i-a ajutat dupa ce au primit funda.
Cel mai relevant exemplu cred ca este urmatorul. Cineva de pe acest site tot punea intrebari legate de un aparat dubios de abdomene. O tampenie. A pus multe intrebari legate de acel aparat "minune", iar la fiecare i-am explicat ca nu e senzational, poate ajuta, dar abdomenele se fac foarte bine si fara aparate "fancy', i-am adus argumente, i-am zis cum sa slabeasca, cat de mult (sau mai degraba, putin) il ajuta abdomenele, cat de inutil e aparatul respectiv, ce exercitii sunt bune pentru abdomen etc. Ghici ce? Ori mi-a ignorat raspunsurile, ori m-a contrazis fara sa aduca argumente ori mi-a dat nefolositor. A mai pus odata inca o intrebare legata de aparatul respectiv (cam aceeasi in mare parte, daca e bun de ceva, ce parere avem etc.), iar eu m-am gandit sa ii raspund altfel, sa vad daca da funda unui raspund bun, argumentat, care ofera explicatii clare sau da funda doar raspunsului care ii convine. Ghici ce i-am zis? "Da, este extraordinar, cel mai bun aparat din lume, face minuni" (ceva de genul acesta). Si ce sa vezi? Am luat funda! rolling on the floor
A mai pus ulterior aceeasi intrebare si i-a dat funda cuiva care a zis: "Da, este foarte bun. Eu am o sala mai Micuță cu câteva aparate, printre care si acesta, ajuta foarte mult. Recomand! Pupici". Ajuta mult la ce? La ce e bun mai exact? La nimic, nu a argumentat nimic, a raspuns pentru a-i satisface nevoia psihologica de confirmare ca aparatul pe care doreste atat de mult sa il cumpere chiar e bun. Multi pun intrebari de acest gen. Nu vor raspunsuri care chiar sa ii ajute, ci care sa le confirme ca au dreptate (desi de cele mai multe ori nu au), chiar daca sunt lipsite de logica si de argumente. Din acest motiv consider ca fundele sunt irelevante.

| laSoledad a răspuns (pentru aXy99):

Da, e bun exemplul.

Dar si topul e un sistem la fel de irelevant.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Nu vezi ca ti a dat o idee de facut bani, pe viitor facem un aparat de asta sau pastile si ne imbogatim

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu. Nu e chiar asa. Unele persoane dau funda dupa primul raspuns si nu asteapta si altele.
Altele il dau asa doar sa fie, iar unele nici nu il dau. Oricum un raspuns castigator nu reflecteaza absolut nimic aici happy (adica nici un alta parte).

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca fundele sunt irelevante, topul ce relevanta are? Niciuna.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

Desigur, nu irelevante pentru site in sine. Si la scoala daca iei note mai mari iei un premiu mai mare, nu? Dar asta nu reflecta realitatea, asta am vrut sa spun.
Sunt aici de mult timp si nimic nu s-a schimbat :/. Dar sa iti raspund la prima intrebare si sa nu o lungesc si sa ziceti ca sunt un nebun cu filozifii, pentru ca o Soledad ar trebui sa le inteleaga cel mai bine avand in vedere aceasta "functie", cred ca 30% din raspunsuri? Cam atat, da.

| laSoledad a răspuns (pentru DoarBogdan):

"pentru ca o Soledad ar trebui sa le inteleaga cel mai bine avand in vedere aceasta "functie" - ce vrei sa spui?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru laSoledad):

Oh, nimic nimic. Mintea mea hoinara a parcurs cateva amintiri fara sa vrea, legate de semnificatia numelui Soledad, de originile sale si de asocierea cu numele unei persoane. Mi-a sarit in ochi fara sa vreau, scuze. My bad. big grin

Nu imi plac parafrazarile sad

| OldSoul a răspuns:

11,70% aproximat spre 12%
E destul de bine zic.

Si da, consider ca procentajul asta e mai relevant decat numarul tuturor raspunsurilor, si asa mai departe.