| lory22 a întrebat:

Care este cea mai periculoasa vietuitoare a planetei?

Răspuns Câştigător
| Onutzu a răspuns:

Sunt vietuitoare veninoase, vietuitoare agresive dar cea mai mare cantitate de venin (la figurat) si agresivitate se gaseste in persoana umana.Deci unicul pericol major al planetei este omul.

21 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Omul - a inventat bomba atomica ce poate distruge omenirea.

Shin
| Shin a răspuns:

Depinde la ce te referi... Periculos in genul mortal? Venin? Vertebrata sau nevertebrata? Daca te intereseaza care este ce-a mai mortala din tot globul fara restrictii, atunci este Viespea de mare (Box Jellyfish/Sea Wasp). Daca e vorba de animal terestru vertebrat, atunci este vorba de o broscuta micuta si frumusica (Dort Poison Frog). Da-ne mai multe detalii happy

Shin
| Shin a răspuns:

Si pentru ca bomba atomica nu era destul de distrugatoare, omul a inventat bomba cu hidrogen (H Bomb) care este de 1000 de ori mai puternica decat bomba atomica. Se zice ca ar urma bomba cu anti-materie care teoretic este mai puternica de 1000 de ori decat bomba cu hidrogen. Si acum ca avem si noul accelerator de particule LHC (Large Hadron Collider), avem si de unde sa facem anti-materie. Adevarat... prea putina ca sa poata fi folosita. dar totusi. e un inceput... (inceptul sfarsitului)
Numai bine, Shin.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Zazu, meduza e cea mai otravitoare, dar omul e cel mai Distrugator, in numele "bunastarii, extinderii, confortului, etc..."

| selef a răspuns:

Militianul.

| anonim a răspuns:

Prostul.rolling on the floor

| kh1ss a răspuns:

Omul

| TipulVerde a răspuns:

Urangutanul... pentru cei care au vazut "Jay and Silent Bob Strike Back", prea tare filmul...It's Jungle Love!

| DiMoDi a răspuns:

În mod categoric, omul! De ce? Simplu: pentru că are inteligenţa necesară să înveţe, să imite/aplice tehnicile tuturor celorlalte vietuitoare ba încă le şi perfecţionează, făcându-le mai distructive. Trist dar adevărat :-

| fryekid a răspuns:

Ce intrebare :O
Un timp a fost tantarul acum cred ca e rechinu ^_^

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Nu trebuie sa fii neaparat inteligent ca sa fii periculos. Virusii pot fi cu siguranta printre primii. Ciuma neagra din sec XIV a omorat in jur de 100 milioane de oameni. Gripa spaniola de la inceputul secolului XX a omorat intre 50 si 100 milioane de oameni.

| buburutza a răspuns:

Omul.Ca distruge tot ce atinge.Cu voie sau fara voie.

| BlackRos3 a răspuns:

Exista mai multe...Ca si vietuitoare acvatica, Rechinul Alb.
Ca si vietuitoare de uscat, serpii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar ieri citeam pe un blog, despre cele mai periculoase fiinte care exista pe glob.bineinteles ca parerile erau impartite, eu aleg doua dintre ele. un soi de meduza si omul.acum va las pe voi sa alegeti dintre cele doua, pe cea care este mai periculoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul, evident. Numai el poate distruge tot ce exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul.bineinteles.El creeaza, el distruge. Dar la distrus cred ca este primul si unikul. El este si cea mai urata fiinta globala(Parerea animalelelor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai periculoasa fiinta e pe departe omul. el poate omora orice animal cu arme sofisticate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meduza irukanji are marimea mai mica decit o unghie iar un tentaacul poate omori 50 de oameni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul lol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irukandji