Stefan
| Stefan a întrebat:

Care este diferenta dintre, Mos Nicolae, Mos Craciun si Mos Gerila?

Răspuns Câştigător
| marbal a răspuns:

Mos Nicolae vene de la Sfantul Nicolae care a fost foarte generos, oferind daruri celor nevoiasi;

Mos Craciun este o traditie legata de Nasterea Domnului - atunci cand s-a nascut Mantuitorul, Craciun a pedepsit-o pe sotia sa care ar fi ajutat-o pe Sf. Fecioara sa nasca. Dupa ce a aflat cine era copilasul nou nascut a plecat sa-l caute, daruind jucarii copiilor pe care ii intalnea in calea sa;
Mos Gerila era mosul care aducea daruri copiilor in luna decembrie in perioada comunista, pentru ca acestia refuzau sa creada in Isus Cristos si nu sarbatoreau Nasterea Domnului.
http://marycix.net/2010/12/02/cel-mai-frumos-colind
http://marycix.net/2010/12/01/nasterea-domnului
http://marycix.net/2010/11/30/mesajul-ingerului
http://marycix.net/2010/11/28/povestea-pomului-de-craciun

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Cand In Romania exista regimul comunist, Mos Craciun era numit Mos Gerila.(deoarece legenda lui Mos Craciun se leaga foarte tare de religie, care pe vremea lui Ceausescu stim cu totii cat de subapreciata era de cei la putere).
Mos Nicolae-aduce dulciuri.
Si mai multe date aici, nu am vrut sa dau copy-paste:)
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=554

| pwp a răspuns:

Au fost 2 oameni care nu au avut nicio legatura unul cu celalalt:

Sfantul Nicolae s-a nascut candva la inceputul mileniului in sudul Turciei de astazi, intr-o familie de crestini bogati, insa parintii sai au murit intr-o epidemie cand el era inca un copil. Nicolae si-a dedicat de atunci intreaga avutie ajutorarii oamenilor saraci, bolnavi si suferinzi, devenind cunoscut in toata lumea ca un adevarat pansament pentru sufletele celor in nevoie si ca un protector al copiilor. In perioada Imperiului Roman, crestinii erau persecutati, asa ca Sfantul Nicolae a fost intemnitat din cauza credintei lui, murind pe 6 decembrie 343. Ziua mortii lui a devenit ziua Sfantului Nicolae, moment in care sunt sarbatorite atat faptele lui de sfant, cat si povestile ce au dus la nasterea legendei lui Mos Nicolae.

Mos Craciun-Legenda spune ca Maica Domnului, fiind cuprinsa de durerile nasterii, i-a cerut adapost lui Mos Ajun. Motivand ca este sarac, el a refuzat-o, dar a trimis-o la fratele lui mai mic si mai bogat, Mos Craciun. Ajunsa la casa lui Craciun, Maica Domnului o gaseste acasa pe sotia acestuia, Craciuneasa si ii cere acesteia adapost. Craciuneasa nu a stat mult pe ganduri, insa stiindu-si sotul rau si necredincios, nu o primeste in casa si o trimite sa nasca in grajdul vitelor. Apoi, fara sa-i spuna sotului ei, Craciuneasa o ajuta pe Maica Domnului sa-L nasca pe Pruncul Iisus. Afland Craciun, acesta isi pedepseste sotia. Dar Maica Domnului printr-o minune o ajuta pe Craciuneasa sa scape de pedeapsa sotului ei. Craciun, vazand aceasta minune si afland ca in grajdul sau S-a nascut Domnul Iisus, se caieste si ii cere iertare lui Dumnezeu, devenind astfel "primul crestin". Se spune ca el s-a cait atat de mult, incat a doua zi si-a impartit intreaga avere copiilor saraci si de atunci, in fiecare an, in Ajunul Nasterii Domnului, Mos Craciun vine cu sania trasa de reni, intra pe horn si ne pune sub brad cadourile mult asteptate. Sarbatoarea sfanta a Craciunului, cu mireasma-i de cetina de brad este incarcata de traditii si simboluri din cele mai diverse in intreaga lume.

sper ca te-am ajutat love struck

| micurutza2005 a răspuns:

Mos Craciun si Gerila e acelasi, si Mos Nicolae e "Mosul mai mic" care vine acum de Sf.Nicolae de aia i zice asahappy

| Ade a răspuns:

Mos Nicolae= Este o inventie (a parintilor) pentru ai face pe copii lor fericiti.
Mos Craciun=Este o inventie (a parintilor) pentru ai face pe copii lor fericiti.
Mos Gerila=Este o inventie a naturii care ne obliga sa na echipam corespunzator, sa nu iesim afara din casa pentru a ne juca si in aceasta zi copii nu primesc cadouri.

| maryus_8595 a răspuns:

Mata, tactu si bunictawinking