| MicutzhaTha a întrebat:

Care este diferenta dintre oras si municipiu?

6 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Municipiul-are peste 30.000 de locuitori
Orasul-peste 10.000 de locuitori.
Cred ca asta e diferenta...Din cate stiu eu.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Deci diferenta nr de locuitori

| mgtow a răspuns:

Sau poti sa te gandesti ca orasul e mai mare si municipiul e mai mic, apropo, lonlygirl a gresit: orasul are peste 30.000 de locuitori si municipiul 10.000

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru mgtow):

Nu prea cred...Informeaza-te mai bine si apoi deschide gura.Ai inteles gurita? rolling eyes

| mgtow a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Hai ma lasi? Mai invata geografie si apoi mai vorbim, pana atunci vezi-ti de treaba ta si ciocu mic daca nu vrei sa ai probleme.

| MihaelaDyana a răspuns:

Statutul de municipiu este acordat oraselor mari, cu un grad ridicat de urbanizare, cu o populatie relativ mare..cu un rol economic, social, politic si cultural insemnat, deci localitatile care nu indeplinesc unul sau mai multe din aceste criterii sunt clasificate ca orase, sau, daca nu sunt urbanizate, comune.winking